Определено една от водещите тенденции и през тази година са земеделските дронове. Летящите машини вече не са част от научнопопулярните филми, а напротив – все по-често могат да бъдат забелязани по българските полета. Но кои основни предимства превръщат дроновете в предпочитан избор сред земеделците.
1. Ефективност, независимо от условията
Пръскането е важна част от селскостопанските обработки на полето и понякога разполагате с твърде кратко време за работа. Но не винаги атмосферните условия са на ваша страна. Например дъждът може да ви забави с поне 2 дни за влизане с наземна машина на полето. А това закъснение може да ви коства загуби на продукция. Решението в тази ситуация е само едно – пръскане с автономни земеделски дронове. Независимо от неблагоприятните условия на терена, с тях ще може да си свършите работата ефективно и навреме.
2. Спестяване на ценно време
Понякога се случва различни вредители да нападат културите в процеса на развитие – изключително бързо и неочаквано. Например през миналата година, реколтата от слънчоглед в Североизточна България беше изправена пред сериозно предизвикателство – нападението от ливадна пеперуда. В такъв момент трябва да се действа бързо, за да се предотвратят загубите. Да, но когато културата е висока, влизането с наземна пръскачка би причинило още по-сериозни щети. Именно затова пръскането със земеделски дрон е най-доброто и ефективно решение на проблема. Освен това с него имате възможност да пръскате и през нощта, с което да се избегнат и евентуални вреди за пчелите.
3. По-устойчив начин на пръскане и грижа за околната среда
Въпросът за опазването на околната среда седи все повече на дневен ред в световен мащаб. Още през октомври 2022 година бяха приети по-строги директиви относно замърсителите на атмосферния въздух, повърхностните и подземните води с цел намаляване замърсяването на околната среда. Това е още една стъпка към постигането на амбициозната цел на Европейския зелен пакт за нулево замърсяване до 2050 г. Именно земеделските дронове са едно от най-популярните средства към по-устойчиво земеделие, защото са с електрическо задвижване (на батерии), не използват горива и не разпръскват вредни емисии във въздуха.
Повече информация за земеделските дронове XAG, може да откриете тук!