На прага на новата 2022г., екипът на НИК прави традиционния вече обзор на най-запомнящите се събития през изминалата година.
Ето и малка част от събития в сектор земеделие и семейството на НИК, белязали 2021 година:
1. Реализация на най-големия проект за прецизно земеделие в България
В началото на 2021 година бе завършен първият етап от реализирането на най-големия проект за прецизно земеделие в България. Едно от най-големите стопанства в България оборудва всички нови трактори John Deere с дисплей Trimble GFX-750, автопилот и RTK точност от 2 см.
Наред с новите машини бяха модернизирани и останалите трактори в стопанството, както и работещите от години с Trimble пръскачки Berthoud,Tecnoma и комбайни Class.Така общият брой на самоходните машини, работещи с последно поколение GPS оборудване Trimble, е над 100.
2. Провеждането на различно онлайн събитие за по-различната пролет на 2021
Годината продължи с несъмнено запомнящо се хибридно събитие. Екипът на НИК заедно с тези на Bayer Crop Science Bulgaria и Суммит Агро, представиха най-новите технологии за пролетната кампания.
Събитието беше разделено на три тематични панела: растителна защита за шампиони, интелигентно земеделие за иноватори и нови решения за контрол на неприятели и торене за високи добиви. Интересните теми не оставиха безучастни над 400-те човека от цялата страна, присъстващи онлайн.
3. Изкуствен интелект на полето
През лятото и есентa българските земеделци имаха възможност да видят с очите си как се прилага изкуствения интелект на полето чрез технологията на Berthoud- Sniper. По време на демонстрации из цяла България, бе показано прецизно селективно пръскане.
SNIPER е революционна за земеделието технология, с която се оптимизират използваните хербициди чрез разпознаване плевелите на полето и селективно пръскане само върху тях.
4. Подмярка 4.1
Безспорно едно от най-запомнящите се неща за всички в сектора беше подмярка 4.1.
Този прием даде възможност на много фермери да обновят стопанствата си с дигитални технологии и да превърнат обработките на полето в по-прецизни такива. Успоредно с прецизното торене и прецизното пръскане, това бе възможност за много фермери да внедрят в стопанствата си софтуер за управление на стопанството, с чиято помощ по-лесно да калкулират себестойността на продукцията и да изчисляват разходите си за гориво.
5. Навлизането на соларната енергия в земеделието
С повишаването на цените на тока у нас и в Европа, алтернативните източници на електроенергия станаха популярни във все повече сфери, като това не подмина и сектор земеделие.
Соларната енергия, освен по-зелена е и по-икономически ефективна в дългосрочен план. Времето, за което фотоволтаичната инсталация се изплаща надминава в пъти срока на нейния експлоатационен период, което на практика означава, че след 5-тата година електричеството, което тя генерира спестява от ежемесечните разходи на стопанството. Освен за производство на ел. енергия за собствени нужди,чрез фотоволтаичната инсталация бихте могли да продавате излишното количество ток на съседите или директно към електропреносната мрежа.
6. Възход за селскостопанските дронове
Дроновете – крачката към по-високата прецизност при пръскане, несъмнено бяха гореща тема през есента на 2021.
През месец септември НИК обяви партньорството си с с водещия производител на автономни машини / дронове и роботи/ – XAG.
НИК разшири своето портфолио с земеделски дронове и безпилотни автономни роботи. Още едно действие, подкрепящо непроменения фокус на компанията през годините, а именно предлагане на цялостни решения за автоматизация и оптимизация на процесите в земеделските стопанства.
7. Автономни трактори и роботи
След като стана въпрос за роботи, не може да пропуснем и събитието, което беляза лятото през изменалата година. НИК представи автономен трактор, който мнозина определиха като машина от бъдещето, тъй като се управлява изцяло дистанционно.
Партньорът на НИК – Trimble пък представи ново ниво в роботизацията на земеделието – автономният робот Ани.
Вижте роботът Ани в действие:
8. НИК – Работодател на годината за втора поредна година
НИК получи отличието Работодател на годината,категория Земеделие в класацията Career Show Awards 2021. Първото място в класацията за втора поредна година доказва, че компанията не само продължава, но и увеличава усилията си към развитието на екипа – създаване на по-добра работна среда и надграждане на професионалните умения на служителите.
9. Обединение на 36 български компании в нова браншова организация
Последният месец на 2021 ще бъде запомнен с новата браншова асоциация на производителите и вносителите на земеделска техника и технологии у нас – АГРОТЕХ.
АГРОТЕХ е учредена от 36 български компании и ще бъде без търговска дейност и комерсиални цели. Една от основните цели на асоцияцията е създаване на съвременни условия и развитие, за производство и продажба на агротехника и технологии в България.