Основната цел на събитието бе в рамките на два дни участниците да разработят и представят технологични решения в областта на земеделието и по-конкретно в една от следните теми : „Технологии в пчеларството“, „Интернет на нещата“, „Изкуствен интелект“ и „Обработка на данни от земеделски машини“.Наградният фонд в размер от 22 000 лв беше формиран от европейския проект SmartAgriHubs и подкрепата на Банка ДСК и Експресбанк.
Журито, в състав Иво Куманов – управител на НИК Електроникс, Светлана Боянова – Председател на УС на Институт за агростратегии и иновации и основател на AgroHub.BG, Светлин Наков – основател на „Софтуерен университет“, Дориана Миленкова -посолство на Кралство Нидерландия в България и Милен Влаев – ръководител отдел „Агробизнес“ в Банка ДСК, беше сериозно затруднено в избора на победител сред всички над 50 участници.
*Журито имаше трудната задача да оцени и класира всички 10 иновативни решения, свързани с проблемите, пред които са изправени съвременните земеделци
Победители
Големите победители в оспорваното състезание станаха братята Александър и Борис Брестнички. Те спечелиха голямата награда от 15 000 лв, благодарение на проекта си за проследяване на произхода и качеството на храните. Отборът на победителите, чието име е One, разработи в рамките на Хакатона, мобилно приложение, което позволява на потребителите да получат необходимата информация за даден продукт, още при неговото закупуване.
* Иво Куманов и Светлана Боянова с победителите в AgriTechHack
Въпреки голямата конкуренция и заформилите се 10 силни отбора, екипът „ТехноЛогика“ успя да се пребори за почетното второ място. Техният проект бе свързан с обработката на данни от земеделска техника и нейното анализиране. Идеята на 7-те IT специалисти е насочена в помощ на фермерите при управлението на стопанските процеси и взимане на правилните решения.
С две награди пък бяха отличени младите софтуерни инженери от „BeVine“. С разработката си на мобилно приложение, те спечелиха парична награда от 2000 лв и шанс да участват в предстоящия хакатон на университета Вагенинген в Холандия /WUR Life Science FarmHacK/. Техният проект бе свързан с възможността за установяване на здравния статус на винени лозя чрез снимка.
Четвърто място зае отборът „Тhe Bees“. Тяхната разработка бе насочена в областта на пчеларството. Проектът им е насочен към посочването на аномалии и ранно известяване от опасности, свързани с пчелите и кошерите.
* Иво Куманов и Светлана Боянова с победителите в AgriTechHack
Място на провеждане
Изборът на място за провеждане на първия български Агро Хакатон, също не бе случаен. Базата на NIK Academy предложи на участници, ментори, жури и гости функционални пространства с модерно оборудвани и удобни зали за презентации и работа.
Като единственият обучителен център за прецизно земеделие в България – Nik Academy е мястото, където теориите за иновации в земеделието се приложиха на практика.
Всички посетители на AgriTechHack имаха възможността да видят отблизо как изглежда едно истинско земеделско стопанство и да избягат поне за малко от градската среда.