Приложението на променлива норма при торене придобива все по-голяма популярност сред българските стопанства. Редица фермери вече виждат освен краткосрочните ползи /оптимизирането на разходите за торене за конкретна година/, така и дългосрочните като изравняване запасеността на почвата и добивите.
Наред с масовото внедряване на тази технологии се появяват и митове за нея. Наличието на информация може както да помогне, така и да обърка, търсещите решение за оптимизирано торене и разходите за него.
Поради тази причина агрономите на НИК Агро Сървис ще дадат експертно мнение и ще “разбият” едни от най-разпространените митове за торенето с променлива норма / VRA/.
Мит номер 1: „Какво значение има, че не хвърлям тор по зони – все в полето отива и не се губи“
Защо ториш еднакво, след като жънеш различно?
Хранителните вещества се усвояват и натрупват в различна степен и създават резерв или недостиг. Например някои от тях се отмиват с поливната и дъждовната вода, а в сухи години след жътва се натрупват в почвата.
С анализ се установява моментното разпределение на хранителните вещества във всяко поле, а чрез карта за променливо торене се постига изравняване на нивата им, което е и предпоставка за изравнен добив.
Мит номер 2: „Начинът, по който работя, и резултатите, които имам, ме устройват“
Устойчивите добиви са предизвикателство в условията на много променливи фактори – климатични, нови хибриди, болести и неприятели по посевите. Налага се гъвкав подход и въвеждане на нови практики, за да стане възможно запазването на постоянни резултати.
Ако считате, че няма какво да подобрите в стопанството сега, то НИК ще Ви помогне да се подготвите за в бъдеще.
Мит номер 3: „Ще ми бъдат дадени някакви препоръки, които аз не мога да изпълня, защото ще има много скъпи торове“
При взимане на почвени проби и анализ в акредитираната лаборатория на НИК Агро Сървис, агрономите не правят препоръки за конкретни марки торове. Това е избор на фермера.

Агрономите на НИК Агро Сървис правят прецизен лабораторен анализ за нивата на основните хранителни елементи в почвата. На база този анализ се изготвя препоръка за торене само с онези вещества, които откриват в ниски нива. Няма нужда да се правят разходи за торове в силно запасени зони.
За най-оптимално хранене на почвата препоръчат прилагане чрез променлива норма там, където е необходимо . А по този начин се постига прецизно влагане на торове, намаляване на разходите за тях, без това да се отрази негативно на получените добиви.
Мит номер 4: „Нямам инвентар за променливо торене, не знам дали си заслужава инвестицията“
Съвременният начин на правене на земеделие в света е чрез използване на променливи норми/VRA/. Това са доказани практики, които помагат на фермера да бъде по-прецизен в разходите си и да подобрява добивите си.
Инвестицията в нов инвентар за прилагане на променлива норма е разумно решение, защото се изплаща в кратък срок и води до по-високи резултати в стопанството.

Вижте интилигентните инвентари Kverneland за прецизно торене и резултати!
Мит номер 5: „Нямам механизатор, който да борави с навигация за VRA“
Благодарение на първат академия за прецизно земеделие – NIK Academy, всеки механизатор, организатор или агроном може да бъде обучен за работа със съвременната земеделска техника.

Чрез оптимизация на разходите спрямо добивите, инвестицията В инвентар за променлива норма и обучение на кадрите се изплаща в кратък срок. Също така чрез приложението на FarmTrack може да се извърши наблюдение в реално време на работата на полето на техниката и хората, както и контрол върху правилното прилагане на препоръките.
Следва продължение …