В първа част от поредицата “Митовете за торенето с променлива норма – разбити”, агрономите на НИК Агро Сървис опровергаха част от митовете за VRA торенето.
Време е да специалистите в областта да дадат експертно мнение и за останалите:
Мит номер 6: „Имам рецепта за торене и я следвам успешно от години“
В земеделието се работи с много променливи фактори.
Агрономите в НИК познават Закона за минимума – добивът ни се ограничава под действието на най-силно неблагоприятния фактор. Ако обработките и растителната защита са на ниво, е добре да проверим дали имаме достатъчно от всички хранителни елементи. Само азот добив не прави. Ако най-много липсва цинк, засиленото торене с фосфор няма да помогне.
Само с ясна представа за моментната ситуация на полето може да се вземе по-доброто решение за доброто развитие на културите.
Мит номер 7 : „Фирмата, която ми продава тор ме консултира безплатно“
Щом препоръката на консултантската фирма върши работа, значи е съобразена с резултати от някоя лаборатория и анализите са установили липсващите елементи. Това е добрата практика.
Агрономите на НИК не са обвързани с марки торове и препоръките им са обективни и безпристрастни. Предимството при тях е в микрорайонирането на полетата, като пробовземат почвата по стандарт и ISO изисквания.
Чрез редица лабораторни анализи с точност разбират в кои зони, кои елементи са достатъчни и кои – не. Оценяват всеки блок спрямо очакваните добиви и препоръчваме в кои зони да се сведе торенето до нулево и в кои е добре да се приложи със съответна норма.
Така се постига икономия не само от количества тор, но и от гориво, моточасове и амортизация на инвентара.
Мит номер 8: „Анализите на почвите и препоръките за торене с променлива норма са скъпи услуги“
Инвестицията в почвено пробовземане и анализ има своите както краткосрочни, така и дългосрочни ползи.
В настоящата ситуация на все по-високи цени и разходи за торове, информацията за това къде и колко точно торов продукт да се внесе увеличава своето значение.
Мит номер 9: „Не съм сигурен до колко да разчитам на тези препоръки за променливо торене, не съм сигурен в тях „
Препоръките за променлива норма на торене се изготвят от специалисти агрономи. Те вземат предвид резултатите от лабораторни анализи на почвени и растителни проби от различните блокове на стопанството. Благодарение на прецизната работа на лабораторията на НИК, се създава пълна картина на нивата на хранителни вещества в съответното поле и се установят запасите и недостигът, на които трябва да се обърне внимание.
Така фермерът ще има ясна представа къде и колко тор да приложи. Още едно доказателство за достоверността на получените резултати е акредитацията на лабораторията на НИК.
Мит номер 10: „Няма кой да проследи и изпълни препоръките в моето стопанството“
Клиентите ни са и наши партньори. Фермерите и агрономите на НИК имат една и съща цел – стопанството да бъде печелившо и развиващо се.
Ако фермата не разполага с отговорник по торенето, агроном на НИК би могъл да съдейства с разяснение на получените резултати от лабораторните анализи, коментар в детайли на практиката за торене до момента, възможностите и вариантите за по-практични и по-професионални решения.
Така фермерът ще се информира как да използва профила си в платформата GeoScan и да разглежда препоръките. В услугата AgroBalance, клиентите могат да получат и приложение за наблюдение в реално време на работата на полето на техниката и хората, както и поглед върху правилното прилагане на препоръките.
Мит номер 11: Нека да видя резултата от жътвата тогава ще реша
Намеренията за добър добив не завършват с жътвата, а започват с нея. Услугата АгроБаланс е ориентирана към планиране на следващия добив. Най-подходящият момент за сваляне на почвена картина на полето е дните след жътва, преди да се направи дълбока почвена обработка. Анализите ще дадат ясна представа за почвения запас и какъв е старта за новата култура.