В края на предизвикателната 2020 връщаме лентата назад и оценяваме възможностите, които имахме и целите, които постигнахме.
Благодарение на съвместната работа между екипа на НИК, фермери и партньори посрещнахме всички трудности на тези динамични времена. Това е годината, в която за пореден път видяхме колко е важно земеделието за всички нас.
Кои бяха събитията през годината, които оставиха траен спомен в нас:
Отличие от Forbes за Компания на годината в сектор Селско Стопанство
Годината започна запомнящо се за нас, когато още в края на месец януари получихме отличие от Forbes за Компания на годината и станахме първия носител на тази награда в сектор Селско Стопанство в България.
От името на НИК, наградата получи Калоян Куманов, който сподели следното в пред публиката в залата и в национален ефир:
„Земеделието е един от секторите с най-голямо влияние върху ежедневието на хората. Всеки от нас по три пъти на ден е благодарен и почита трудът на фермерите – на закуска, на обяд и на вечеря. Да бъдеш фермер обаче в днешно време е доста трудно, това е предизвикателство – да произвеждаш качествена и чиста храна, при това на достъпна цена. Именно в това предизвикателство ние помагаме на фермерите. Ние вярваме в тази наша мисия, но като такава тя е мисия на целия наш екип, на който бих искал да благодаря, който работи за нея всеки ден. Бих искала да благодаря и на екипът на Forbes, че отчита земеделието като важен сектор.“
Отличаване в класацията ТОП 50 работодатели и отличието Работодател на годината
В началото на годината екипът ни попадна в класацията за ТОП 50 работодатели, което бе потвърждение, че вървим в правилната посока по отношение за грижа не само за клиентите.
Няколко месеца по-късно получихме и златното отличие в класацията Работодател на годината и се превърнахме в топ работодател на годината за сектор Земеделие. Оценявайки значението на всеки един човек в екип и със силен екипен дух, ние от НИК покрихме всички критерии в конкурса Career Show Index 2020. Почетното първо място компанията спечели благодарение на ценностите, корпоративната култура, позитивната работна среда и грижата за служителите.
Отличие от Kverneland Group за Вносител на годината в световен план
Новината за международното отличие “Вносител на годината” от Kverneland Group дойде по време на АГРА 2020, когато търговският директор на компанията Sigmund Olsen бе в България.
Отличието „Вносител на годината“ се присъжда ежегодно от управителния съвет на Kverneland Group на една от компаниите, които дистрибутират техниката и е само едно за целия свят. Компанията носител на наградата се определя с гласуване измежду всички служители на Kverneland във всяка една от фабриките и офисите, които дават своя глас и на база това гласуване и постиженията на дистрибуторите управителния съвет взима решение на кого да присъди отличието.
“Отличието е за големия прогрес, който НИК постигна с техниката на Kverneland в България, както и за техния уникален начин на работа и популяризиране на марката. Много сме горди, че преди една година избрахме НИК за наш партньор в България и само година по-късно тази награда е доказателство, че това определено беше вярното решение. Това само по себе си е прецедент – вносител, който работи само от една година с нас, да стане Вносител на годината. В Kverneland това се случва за първи път в историята на компанията и е изумително постижение. Резултатите, които постигна НИК, са повече от впечатляващи, особено при торовнасящите машини и почвообработващата техника. Комбинацията на машини, оборудване за прецизно земеделие и услуги за по-прецизна работа на полето е наистина нещо, което отличава НИК от всички други компании в България и е изключително рядко срещано и в Европа.“
Първият уебинар (и още онлайн събития)
Дигитализацията през тази година беше само по отношение на данните от машините, но и обхвана общуването между хората. Ние обаче намерихме начин да направим това продуктивно и полезно като организирахме редица от уебинари с последните новости от сектор земеделие и интересни за фермерите теми. През 2020 поставихме старт на събития, които даваха виртуално място за среща между екипа на НИК, фермери и партньори.
Първото онлайн събитие се състоя през април и бе свързано със земеделския софтуер TechnoFarm, a след неговия успех последваха редица други уебинари – най-големите сред които бяха с участието на фермери, които споделяха опита си с новите технология в “Strip-Till в България – какво споделят фермери и агрономи?” и професори от най-уважаваните университети в България в уебинара “Деградацията на почвите – можем ли да я управляваме?”
Още един усешен проект на NIK Academy в Италия
Италианското представителство на NIK Academy бе основен партньор в създаването на обучителен център по прецизно земеделие в град Бера, провинция Ферара. Заедно с местната организация за придобиване професионални умения и повишаване на квалификацията /San Giuseppe CFP/ НИК даде старт в провеждането на по-иновативни обучения с предоставянето на know-how, оборудване за прецизно земеделие и лектори.
Активно участие в хакатона „Да хакнем кризата“
След провеждането на първия агрохакатон в България AgriTechHack, който бе през 2019 г, НИК отново се включи в така модерните на запад хакатони, а именно – Да хакнем кризата в България! Изразихме своята социална отговорност не само към проблемите в земеделието, но и към останалите засегнати сектори на икономиката и обществения живот чрез участие в 48-часов хакатон, в който бяхме част от журито и менторския екип. Основна цел на събитието бе да впрегне потенциала на всички креативни хора у нас за да се справим с обществения страх, ограниченията и изолацията и да покажем, че кризата може да доведе до нещо добро – повече състрадание, повече грижа за обществото, в което живеем, повече смели идеи.
Подкрепа на иновациите и младите хора
И тъй като иновациите започват още на локално ниво и младите активно участват в тяхното създаване, ние подкрепихме и една местна инициатива в Шумен, която има за цел да развива и търси иновации сред младото поколение – Робо Академия.
Целта на Робо Академията е да се възроди и развие интереса на младите хора към науката и технологиите. Инициативата се проведе от 10.10 до 28.11.2020, а участниците бяха разпределени в няколко възрастови групи и интереси и заедно работеха над иновативни решения.
В помощ на хората и институциите в нужда
Притежаването е в споделянето и даването. Това е заложено и в “Седемте духовни закона на успех” на Джийпак Чопра, както и в много източни религии и вярвания и е нещо, в което ние като екип вярваме и затова всеки от нас поединично или като част от екипа ни се старае да дава и дарява.
През 2020 година ние отново бяхме насочени към помагането чрез подобряване на бита на множество семейства в страната с помощта на организацията на Лео Кадели “Приятели, помагайте”, но в същото време подкрепихме и болницата в гр. Шумен, която бе подложена на голямо натоварване.
Начало на инициативата НИК Влог
През 2020 бе поставен и старта на инициативата НИК Влог. В поредица от видеа експерти от екипа на НИК дават отговори на въпросите, които най-често вълнуват фермерите. От началото на влога до сега бяха дадени съвети и мнения за над 10 въпроса, свързани с любопитни факти за новите технологии в земеделието, съвети как да настроим машините си правилно, как да работим с мобилните приложения и как да вземем максимума от оборудването, което притежаваме.
Тези 9 събития от “историята на НИК” през 2020 година определено ни показват, че дори с много лимони ние можем да направим лимонадата вкусна и всички да я харесват.
Каква е Вашата равносметка за изминалите 12 месеца?