Растенията са живи организми и като такива са зависими от факторите на околната среда. Като агрономи често ни питат какви са начините за справяне с последиците от лошите метеорологични условия. Да им противодействаме често е истинско предизвикателство, но познаването им със сигурност ще помогне за по-добро управление на практиките в стопанството.
В условията на стрес приоритет е оцеляването, а не растежът. Какво означава това? Под натиска на екстремните явления културите се стремят да завършат максимално бързо биологичния си цикъл, което неминуемо компрометира количеството и качеството на добива.
Ниски температури и неблагоприятни почвени условия
Проблем.
Ниските температури, през ранните фази от развитието на царевицата, са причина за така познатия синдром на пурпурното оцветяване. По време на фотосинтезата растенията произвеждат захари, които служат като енергия за растежа на корените и зелените части. Под действието на ниските температури обаче нарастването им се забавя. В резултат на това захарите се натрупват в листата и се образува пигментът антоцианин, а листата придобиват лилав цвят.
Пурпурен цвят на листата може да се появи и при твърде голямо уплътняване на почвата, тъй като се ограничава проникването на корените в дълбочина и сътоветно се затруднява храненето. Това е ефект, който често наблюдаваме в краищата на полето, където машинният трафик е по-интензивен, както и в блокове с минимални или липсващи обработки.
Антоциановото оцветяване е често срещан симптом и на фосфорния глад при растенията. Чрез анализ на почвата може лесно да проследим запасите на елемента, а при нужда да коригираме посредством торене.
Решение.
Изследванията сочат, че полилавяването в ранните фази от развитието на царевицата не оказва негативен ефект върху добива и с покачване на температурите културата сама преодолява появилия се стрес. Ако антоциановият оттенък е резултат от фосфорен дефицит трябва да се пристъпи към торене. В противен случай недостигът може да има отрицателни последствия върху развитието на растенията.
Какво ви съветваме?
Тествайте почвата преди всеки сезон. Освен запасеността с хранителни вещества важно е да проверите и уплътняването в блоковете, където планирате сеитба на царевица. Подобна практика ще ви осигури предимство при взимането на решения по време на вегетацията.
Високи температури в комбинация със засушаване
Проблем.
Продължителното въздействие на високите температури и липсата на достатъчно валежи причиняват т.нар. топлинен стрес. Свиването на листата е първият симптом, чрез който растенията сигнализират за настъпилия проблем. По този начин те регулират изпарението на вода от тъканите си и се опитват да противодействат на екстремните условия. Ако жегата се задържи продължително време, се появяват пригори, а после увяхване, което в някои случаи е необратимо.
Високите градуси имат пряко отношение и към процеса на фотосинтеза – с покачването им тя се забавя. В случай, че такива условия съвпаднат с периода на цъфтеж, оплождане и формиране на зърното, твърде вероятно е да има отрицателни последици върху реколтата. Това се дължи на факта, че потребностите на културата за вода през този период са най-големи.
Решение.
В много от случаите предпазването на растенията от температурен стрес е непосилна задача. Все пак има практики, които могат да забавят действието на неблагоприятните условия, както и такива, които ще помогнат на културата да се адаптира по-лесно към тях. Напояването е незаменимо решение, когато говорим за обезпечаване на посева с вода. Мулчирането на междуредовото разстояние е друг ефективен метод за справяне с прекомерното награвяне и изпарението на водата от почвата. Съвременната генетика предлага и много възможности за избор на хибриди, които се отличават с добра устойчивост на засушаване и излагане на интензивно слънчево греене.
Какво ви съветваме?
Не подхранвайте – както в условията на суша, така и в периоди с екстремно високи температури. Прилагането на продукти за растителна защита, когато растенията са в стрес, също е желателно да се избягва. При вдигане на градусите над 27°С голяма част от препаратите не само стават неефективни, но и могат допълнително да навредят на посева.
Следете нашата страница за още интересни теми, а в случай, че имате въпроси – не се колебайте да ни потърсите.
За още полезно съдържание се абонирайте за нашия бюлетин!