Борис Коев: Добри практики при торенето и сеитбата от стопанството на Терра Глоуб
Борис Коев е агроном и в същото време консултант към семейната компания Терра Глоуб. В ролята си на такъв той съветва стопанството кои нови земеделски практики да бъдат тествани и внедрени и помага в анализиране на резултатите след жътва.
Стопанството на Терра Глоуб се намира в село Тръстеник, област Русе – район със силно променлив релеф и разнообразие от почвени типове. През лятото на 2020г. в стопанството вземат решения да започнат прилагането на практики запазващи структурата и хранителните способности на почвата чрез сеитбата на покривни култури. При прилаганите до този момент конвенционални практики на работа в стопанството наблюдават силни, ерозионните процеси, дължащи се на спецификите на релефа в околността.
Покривната култура е премахната две седмици преди нашето посещение на полето, а то е подготвено за сеитбата на царевица с помощта на продълбочител Kverneland DTX, което значително намаля обработките преди сеитбата, които традиционно се извършват.
Самата сеитба се извъшрва с високотехнологична сеялка Harvest International, подходяща както за no-till, така и за конвенционална сеитба, с оборудване за прецизна сеитба Precision Planting.
“Сеялката, на която сме се спрели Harvest International с Precision Planting технология успя да се справи безупречно със сеитбата в поле, които понесе силен дъжд точно след подготовката. Условията не са перфектни, но сеитбата е отлична. Технологиите, интегрирани в сеялката, ни позволяват да следим влагата и уплътняването около семената на дълбочината, която сме задали във всеки един ред” – споделя Борис Коев
Тази система позволява откриването на перфектните условия за сеитба и настройване на сеялката в реално време за оптимално полагане на семето в тях. Освен дружното покълване, важни фактори за достигане на потенциала на царевицата, са равномерната сеитба и липсата на презастъпване при сеитба. Тези фактори намаляват конкурентната среда на растенията едно спрямо друго при развитието им в началните фази и така всеки един посев има еднакъв достъп до слънчева светлина и хранителни вещества по време на своето развитие.
“Стопанството е в преход към консервационни практики в част от полетата, като такава практика е и директната сеитба, която е вече възможна с новата сеялка Harvest International с оборудване Precision Planting.”
В стопанството на Терра Глоуб се стремят директната сеитба да се извършва в покривни култури. Вида на покривните култури, както и торенето, избират на базата почвени анализи, които вземат сами и изпращат за анализ и изготвяне на препоръки в модерната лаборатория на НИК Агро Сървис. Основната цел е с времето да се подобрява почвената структура и биологичната активност, да се запази максимално влагата се и да се създаде благоприятна среда за развитие на културата.
“Освен прецизната сеитба, за да се постигнат добри добиви при царевицата, е важно и прецизното торене. В нашето стопанство се стремим да надграждаме всеки един процес. За тази цел използваме и карти за променливо торене.”- споделя още Борис Коев
В стопанството използват карти за променливо торене, изготвени на база почвени анализи за предсеитбеното и запасяващо торене, а по време на вегетация разчитат на сателитни изображения и генериране на карти за променливо торене в реално време. Платформата GeoSCAN е отличен помощник на Борис в това отношение, тъй като в нея той може да наблюдава културите,да открива силните и слабите зони и да генерира автоматично карти за азотно торене. Променливото торене позволява набавянето на съответните хранителни елементи там, където е необходимо, както и намаляване на разходите за тор в зоните, където посевът няма потенциал за развитие.
“ За изпълнението на тези карти използваме торачка Kverneland TL GEOSPREAD в комбинация с дисплей за навигация Trimble GFX-750. Полетата ни се характеризират с неправилна форма, а секционният контрол, с който разполага торачката, значително намалява застъпваният, което води до по-прецизно торене и по-ниски разходи за тор. Изчислили сме, че с тази торачка, спрямо конвенционалните торачки, намаляваме вложението на тор между 10 и 15%, в зависимост от формата и запаса на полето.”
“Тази година развитието на посевите ще наблюдаваме чрез системата за сателитни изображения GeoSCAN.”