Контролът и планирането на работния процес в едно стопанство, независимо дали то е малко или голямо, са основополагащи за висока производителност и рентабилност. Двата процеса са от една страна от изключително значение, но също така са предизвикателство пред много земеделци.
Планирането на работата на полето и ефективният контрол особено по време на активна кампания могат да не бъдат толкова успешни. Част от причините за това е, че различни оператори управляват различни машини с различни инвентари. Това може да доведе до объркване в организацията на стопанството и трудна проследимост на процесите в него.
При подобни казуси е препоръчително да се използва системата за дигитален контрол като FarmTrack. Чрез системата за проследяване и анализ от земеделски машини се получава сигурна информация за това кой оператор, с коя машина, с кой инвентар работи и разбира се как / генериране на данни за скорост, разход на гориво, обороти, маршрут/
Разпознаване на инвентара, с който в момента се работи
При ефективния контрол е добре да бъде ясно дадена машина с какъв инвентар работи в момента. За да се получи необходимата информация се монтира малко устройство на инвентара, което подава сигнал.
С цел пълна автоматизация на процеса, специалистите от НИК внедряват решения с BLE (блутут) предаватели, които сами комуникират с машината. По този начин отпада нуждата от кабели и карти, които бяха предшественици на този модел при получаване на информация.
За разлика от старата технология, при която механизаторите ръчно информираха машината за инвентара, сега това става дигитално и напълно автоматично. Освен автоматичната комуникация, при различните инвентари като плуг или брана лесно може да различи работния от транспортен режим. Това става чрез вградения акселерометър.
Така не само се упражнява по-добър контрол на работния процес, но и по-ефективно планиране и изчисление на себестойността на продукцията от всеки един парцел.
Разпознаване на водача
Информацията за оператора, който в момента работи и с коя машина може да се получи по два начина. Чрез блутут – използвайки специално настроен сигнал от мобилния телефон на водача или BLE предавател. Друг често използван начин е чрез карта или чип, които се използват от водача, за да се идентифицира. Същия чип или карта могат да се използват за идентификация при зареждане на мобилна или стационарна колонка.
Цялата генерирана информация при разпознаването на инвентара и водача е достъпна в платформата на FarmTrack или чрез мобилното приложение на системата.
Освен че двете опции за контрол дават информация в реално време, чрез FarmTrack данните се записват като история и това може да послужи като дигитален дневник на обработките.
Вижте още интересни статии, свързани с дигиталния контрол в едно стопанство: