Екипът на НИК взе участие в традиционните годишни семинари на Пловдивския и Видинския съюз на зърнопроизводителите. Специалистите от технологичната компания разказаха повече за тендециите през 2025 година и иновативни решения като:
- Инвентари Agrisem с грижа и запазване на почвената структура
- Решения за лесна адаптация и преход към консервационно земеделие
- Системата на Kverneland – Pudama за минимум 25% спестяване на тор по време на сеитба
- Иновации за автономни обработки в лицето на земеделски дронове XAG.
Презентациите бяха открити с думите:
– Знаете, че ние от НИК винаги сме били иноватори и никога не сме се притеснявали да представяме нови неща, да бъдем в услуга на вас, земеделците, да помагаме в ежедневната ви работа.
Над 30 са събития, които организирахме като екип през изминалата година. Това са срещи, демонстрации, форуми със земеделци, пратньори и клиенти. Тези събития бяха последвани от наш задълбочен анализ и изводи, като обобщихме 4 опорни точки, които са основата за движението напред на стопанството:
- съхранение
- адаптация
- спестяване
- автономност.
Почвата е най-големият актив на земеделеца и основата, върху която се гради. Или това, с което работи всеки стопанин. Затова е много важно да си познаваме площите, препарати, да следим процесите. Съхранението на почвата до голяма степен означава съхранение на почвената структура. Или да я съхраним, или да я подобрим, или да я възстановим. Това се прави чрез редица нововъведения при обработките или направо липсата им. Отдавна вече се говори за минимум, дори за нулеви обработки, за консервационно земеделие и др.
Една от компаниите, с които работим, е френската „Agrisem“. Тя предлага линия продукти, насочени именно в тази сфера. Да се обработва почвата щадящо, когато се налага да се навлезе в дълбочина, да се работи само там, където е необходимо и както е необходимо. Като пример мога да дам техният продълбочител, който беше показан на полетата в Пловдивско заедно с автономния робот Agxeed Ag Bot. Виждате колко добра работа – едва се забелязват следи след него. Т.е. целта е да се разрохка в дълбочина, без да се обръща, да се разруши плужната пета, за да се даде възможност на културното растение да развие кореновата си система. Това мероприятие се извършва веднъж на няколко години, съобразно състоянието на почвите в отделното стопанство.
Другата серия машини са дискови брани, които се предлагат в различни варианти – навесни, прикачни, сгъваеми. Могат да бъдат малки и големи – до 10-12 м работна ширина. Те са насочени към т.нар. ултраплитки обработки. В зависимост от дисковете, които избираме, можем да работим в наистина малък диапазон. При една наша демонстрация с такава машина, клиентът беше много доволен и директно я остави в своето стопанство.
* * *
Даниел Николов, продуктов мениджър в НИК, се спря на темата за адаптацията към консервационно земеделие:
Във времената, в които разходите за единица площ и климатичните условия са най-важните за едно стопанство, ние като представител на Agrisem, с опита който придобихме и с практиката ни по полетата, можем да представим една конструкция за машини за Strip-Till и No-Till. Тази технология е основана на модули, на база на Лего-конструкция.
StripCat е Strip-Till-култиваторът на Агрисем – машина, която работи след жътва, наесен и дори може да прави ивична обработка директно преди пролетна сеитба. В Бургаско адаптирахме такава машина със секции за изсяване на рапица, което се получи много добре.
Какво представляват 4-те обработки на този култиватор? Първата е пропукване на наточения слой и нарязване на мулча и растителния остатък. Второто е изчистване на растителния остатък и преместването му в необработваната зона. Третото е работата в дълбочина до 25 см и редообразуването до 24 см ивица. Важно е какъв повърхностен слой ще остави. По този начин се постига и локализирано торене само в обработената част, т.е. говорим за икономии. Четвъртата обработка е зоната, която е нужна, за да предпостави добри и благоприятни условия за следващи изсяващи операции.
Идеята на този Strip-Till култиватор е за запазване на почвения слой, на структурата на самите растения, редуциране на 30% от торовите норми и много добро спестяване на разходите на декар.
Модулната конфигурация на машините на Agrisem, предлага такива за директна сеитба, които могат да удовлетворят желанията в различни условия на работа – конвенционално, консервационно земеделие и минимални обработки. Може да ползвате само рамата на изсяване, след това предния бункер за последващи операции.
* * *
Георги Георгиев, продуктов мениджър в НИК, насочи вниманието на земеделците към спестяванията от торове при конвенционалните обработки:
Знаете, че през последните 6 години добихме доста популярност в сферата на спестяването на торове чрез торачките на Kverneland, които НИК предлага. Благодарение и на услугите на Agro service – взимайки проби и изготвяйки карти за променливо торене, продуктът се поставя точно там, където е необходим. Но ние не спираме до тук. Именно в лицето на Kverneland искаме да представим новата технология на Pudama – точково поставяне на тора в реда. Чрез нея бихме могли да спестим минимум 25% от тора, което по никакъв начин не рефлектира на крайния добив.
Проведохме опити в Североизточна България не само при царевица и слънчоглед, а 7 вариации с точково торовнасяне и без, в 4 повторения. Проследихме резултатите и през 2023 г. при трайно засушаване при 100% лентово торовнасяне на 15 кг, и на 11 кг (при 25% спестяване) постигнахме не само същия добив от царевица, но дори и малко по-висок.Системата работи!
* * *
Цветан Николов, търговски мениджър в НИК, засегна темата за автономните решения:
Над 100 български стопанства са придобили дрон през изминалата година. Проявиха смелост да пристъпят към следващо технологично ниво. Това е решение, което наистина ни помага, защото най-важният ресурс е почвата, но също и човешкият фактор. Имайки дрон, имаме възможност да постигаме висока ефективност. Последните ни опити доказват, че можем да обработим до 170 дка на час, пръскане. Сред най-големите ви разходи са торовете. Последните ни експерименти са свързани с променлива норма на торене с дрон. Изцяло в посока намаляване на ресурсите и оптимизация на разходите. Опитът ни беше успешен и имаме надежда да се развиваме в това отношение.
Освен масово използваните в момента у нас дронове за пръскане на житни култури, успешно се използват и за засенчване на оранжерии. НИК продава и пръскачки, ние не ги изключваме, но за някои дейности, при някои условия просто са неприложими. Дроновете саподходящи и за лозя, за овошки, могат да се използват и в заблатени парцели, локви, кал…Когато би било трудно за пръскачка с трактор да влезе.
НИК не спира да прави обучения в NIK Academy за хора, които са си закупили дронове или предстои – с теоретична и практическа част. Нещо наистина много полезно! И накрая, но не по важност – нашите сервизни специалисти в цялата страна са обучени и могат много бързо и адекватно да реагират при нужда от сервиз.
Екип на „Агровестник“