За повечето земеделски производители напоителният сезон приключи и реколтата е прибрана. Техният усилен труд спомогна и за добри резултати при прибирането и съхранението на реколтата. За производителите, които използват пивоти за напояване, за добрата реколта от изключително значение е и правилното обслужване на спринклерите.
Както всяка част от земеделската техника, така и спринклерната система като част от пивота, е необходимо всяка година да бъде инспектирана за осигуряване на правилната й работа. Задължително е да се направи тази инспекция след прибиране на реколтата или през пролетта преди новия поливен сезон. Има няколко стъпки, които следва да се изпълнят:
1.Използвайте „Отчет за местоположение на спринклерната система“ – в него са описани всеки един спринклер и регулатор на налягане по местоположение в пивота
2.Уверете се, че всеки спринклер по местоположение от отчета отговаря на действителното местоположение от пивота.
3.Ако има повредени или липсващи спринклери, се монтират такива съгласно „Отчет за местоположение на спринклерната система“.
4.След като са прегледани всички спринклери, тогава пивота може да се пълни с вода. Уверете се, че налягането на пивотния център отговаря на проектното налягане.
5.Визуално инспектирайте всеки един спринклер за правилното му разпределение на вода по форма и обхват. В случай, че някой не отговаря, следва да се демонтира и да се провери за запушване. Много често се задава въпросът „Колко дълго ще работят спринклерите?“. Животът на спринклерните компоненти зависи от качеството на водата за напояване. Когато се използва вода със съдържание на пясък и абразивен материал – това ще намали живота на спринклерите в сравнение с използването на чиста вода за напояване. На база изследвания е прието, че след използването на системата 10 000 часа е възможно част от спринклерните компоненти да не работят коректно, в следствие на което да се намали добива от културите.