Какви предизвикателства може да крие пролетната сеитба и как да си осигурим максимална прецизност? Отговор на тези въпроси дава Павел Калоянов от сервизния екип на НИК в новата поредица видеа “Как да сеем по-прецизно?”.
Безспорно е, че за постигането на прецизна сеитба, един от факторите, който играе съществена роля, е процесът по засяване на семената. Точно затова всяка информация, свързана със сеитбата, може да ни помогне да бъдем освен по-производителни, но и по-прецизни. Именно тук на помощ идват системата за прецизна сеитба на Precision Planting.
“Благодарение на Precision Planting и дисплея SeedSense 20|20, ние получаваме подробни данни за сеитбата. Също така със свързания iPad и програмата FieldView може да следим тези данни в реално време от разстояние”, обясни Павел.
Нещо повече, дисплеят SeedSense 20|20 може да ви помогне да настроите сеялката, така че да увеличите производителността на всеки посев, за всеки ден от сеитбата.
Друг от факторите, който не трябва да пренебрегваме, за да имаме добри резултати при сеитбата, е доброто контролиране на сеитбената норма. Както и поставянето на семената на еднакво разстояние едно от друго в почвата.
“Сеитбеният апарат vSet на Precision Planting се справя с лекота и с тази задача. Ефективността му идва от факта, че имаме много голям избор на сеитбени дискове, от които може да изберем правилния за нас, спрямо големината на семената и по този начин да постигнем една добра сеитба”, разясни още Павел.
Тук качеството на сеитбата при различни култури се гарантира чрез 13 вида специално разработените дискове, в зависимост от формата и големината на семената.
Следващото предизвикателство пред земеделците по време на пролетната сеитба е почвата. Всички знаем, че в едно поле почвената структура може да бъде различна. В някои случаи при уплътнени почви, теглото на секцията може да бъде недостатъчно, за да достигнем желаната дълбочина на засяване. И обратното – ако имаме меки почви, теглото на секцията може да бъде прекалено голямо и да се получи преуплътняване.
“За да сме сигурни, че тази сеялка ще достигне желаната дълбочина на засяване, е оборудвана със система за контрол на натиска DeltaForce. Системата представлява комбинация от датчик за следене на натиска и цилиндър, който прилага натиска на секцията и при нужда я повдига”, добави Павел Калоянов.
Постигането на еднаква дълбочина на засяване допринася за равномерно поникване на растенията и води до по-високи резултати.
Това бяха част от съветите на Павел Калоянов, на които е препоръчително да обърнете внимание, ако искате една добра пролетна сеитба.
Очаквайте новия епизод от серията видеа “Как да сеем по-прецизно” следващата седмица. До тогава се абонирайте за канала на НИК в Youtube, както и за специалния ни e-mail бюлетин!