В зависимост от избраната земеделска практика в едно стопанство, може почвените обработки да бъдат конвенционални, редуцирани или напълно да се пропуснат /no-till/. Във всички случаи обаче при борба с плевелите след жътва се разчита основно на пръскане с хербициди.
Традиционно хербицидите се прилагат равномерно по полетата, независимо от нивото на заплевеленост. Тази плоска норма на приложение на препарат обаче е свързана с влагане на количество там, където няма плевели, съответно и с по-високи разходи.
Как тогава в този процес може да се стигне до икономия на вложения хербицид с 83%?
Отговорът откриваме в един пример от практиката при наш клиент, който чрез технологията за селективно пръскане SmartStricker от CarbonBee не само елиминира плевелите, но успя да достигне тази икономия на вложен хербицид.
Земеделските практики, провеждани в това стопанство, са насочени към минимални обработки и това, което предстои, е сеитба на покривни култури. Това изисква и навременното справяне с плевелите. Динамичната икономическа обстановка пък през последните години, провокират процесите за борба с плевелите да се провеждат с оптимизирани разходи и чрез достигане на икономия при всяка една операция.
Решението
Земеделският производител, който отглежда около 12 000 дка в района на Русе, решава да се довери на селективното пръскане. Жътвата в стопанството е преминала в началото на юни и логично продължение е третирането на стърнището срещу плевели.
Заплевеляването, което се е наблюдавало, е било в нормални граници, но разнородно от гледна точка на големината на плевелите и вида/наличие на така наречената самосевка/.
Третирането на плевелите се е извършило със самоходна пръскачка Apache, оборудвана със системата за селективно пръскане SmartStricker.
При обработка на стърнище е приложен метода Green on Brown / зелено върху кафяво/. В това стопанство за първа година се провежда селективно пръскане, което провокира и сравнението на видовете модели при него:
- пръскане с модулация / когато се изключват и вклюват не само дюзите, но се контролира и вложената доза препарат/
- spot-spraying / когато се изключват и включват дюзите спрямо това дали има плевел или не/
Резултат от селективното пръскане
Както се вижда от снимките при селективното пръскане със системата SmartStricker е достигнато спестяване на препарат в диапазона 75%-83% / в зависимост от избрания модел на работа/.
Това спестяване не компрометира и не е за сметка на качеството на пръскане и успеваемост при елиминиране на плевелите.
Какво е довело до този успешен резултат?
Благодарение на избраната система за селективно пръскане SmartStricker са постигнати тези високи проценти на спестяване на хербицид, което е и ключово предимство на това технологично решение. А именно оптимизация на вложените препарати за растителна защита и опазване на околната среда, чрез по-устойчиво земеделие и операции.
Как работи системата за селективно пръскане?
В основата на ефективната работа на SmartStricker е сканирането на полето в реално време. Монтираните на всеки 3 метра сензори разполагат всяка с по 2 камери – мултиспектрална и хиперспектрална.
Благодарение на вградения изкуствен интелект системата третира само таргетираните плевелите и се влага препарат в точното количество и място.
Проследяването в реално време на пръскането и реалното спестяване на препарат се визуализират на терминал в кабината.
Инсталирана на пръскачка – при монтаж на нова или втора употреба машина, драстично се намалява количеството химикали прилагани в полето при следните възможности:
- Green on Brown, когато се третират всички зелени растения в полето
- Green on Green, когато се третират плевели при вече развит посев
- Вариация на Green on Green в редови култури при която се третира всичко освен основната култура
- Double douse – когато системата пръска с плоска норма цялото поле, прилагайки двойна доза само върху плевелите
- както и хербицидна и азотна модулация
Освен оптимизация на количеството използвани препарати и вложени ресурси, системата спомага и за намаляването на фитотоксичността на растенията в полето, което води до повишаване качеството на продукцията, без значение от вида на културата.