Как се постига прецизна сеитба при работа по Strip-till технология?
Отговорът е с Precision Planting – споделя Александър Димитров
В стопанството на Александър Димитров се работи по strip-till технологията вече няколко години, като един от основните фактори за успешното приложение на технологията е техниката и оборудването, което в стопанството използват.
За ивичната strip-till обработка на почвата, както и за сеитбата в стопанството залагат на последен модел дисплей за навигация Trimble GFX-750 с 2 см точност на сигнала, което гарантира сеитбата точно в обработените ивици.
Как обаче Александър Димитров си гарантира прецизност на сеитбата ?
Отговорът е с Precision Planting – споделя той.
Александър Димитров е организатор на производството в Kооперация Бръшлен, намираща се в област Русе и е негова заслугата стопанството да работи с най-новите технологии в сферата на сеитбата и торенето.
“Гордея се, защото това е една от първите, а може би и първата сеялка в България, оборудвана с технологиите на Precision Planting. За момента това е най-надградената сеялка с всички видове компоненти, които могат да бъдат добавени.“
По време на последното си посещение в САЩ през 2019 година Александър Димитров се запознава със системата Smart Depth, която контролира дълбочината на сеитбата търсейки определено ниво на влажност или органично вещество в почвата. Още след връщането си в България той поръчва системата за своята сеялка и през пролетта на 2021 година той е единственията земеделец, който избира “умно” дълбочината на сеитбата.
“Регулирането на дълбочината се извършва според влажността на почвата, като премахва променливостта между редовете чрез калибрация.” – споделя той
Торене по време на сеитбата
Технологичната сеялка на Александър Димитров е оборудвана със системи Precision Planting, позволяващи два вида течно торовнасяне – от двете страни на реда, в който се полагата семето и точно в самата бразда.
Нормата и вида на торенето се определя посредством картите за променливо торене м който Александър получава като част от пакетната услуга Agrobalance. На база на тези карти за тази селскостопанска година през есента внасят и запасяват блока с фосфор, а през пролетта извършват азотно подхранване с технологията Conceal на Precision Planting. По този начин свеждат до минимум загубата на тор, а ефективността от работата е висока, тъй като се намалява броя операции и влизания в полето.
“Благодарение на тези технологии на полето работи една машина с един оператор. По този начин всичко е наистина по-лесно, а качеството е несравнимо с други видове сеялки.” – споделя Александър
Мониторинг и контрол
Мониторингът на сеитбата се осъществява в реално време, като в случая докато синът на Александър сее и вижда данните на монитора 20|20, той наблюдава прогреса на сеитбата през Climate FieldView, заедно с основните параметри като скорост, сингулация, популация, влажност на почвата, температура на почвата, съдържание на органично вещество и уплътняване на почвата във всеки един ред индивидуално.
Така освен информация за вложените материали (семена и торове) при сеитбата, Александър може да изгради и добра представа за състоянието на полето по време на сеитбата и качеството на самата сеитба.
“ За нас най-важно е наблюдението след сеитба. Наистина стигаме до точност на изсяване и равномерно изникнали растения, при които няма конкуренция, тъй като посева изниква дружно, което е и целта на сеялката.”
Посещението ни при Александър бе в разгара на пролетната сеитба, като благодарение на иновативните практики, които се използват в стопанството тя протече гладко и безпроблемно.
“За мен сеитбата на това поле приключи напълно успешно и много ползотворно. Всичко мина по план, както бяхме предвидили и от тук нататък очакваме едни добри резултати.”
Вижте какво сподели Александър във видеото: