Какви ползи може да ни донесе варуването на кисели почви? Част II

Как да разберем, дали имаме кисела почва?
Много земеделски стопани имат проблеми, вследствие на ниско рН на почвата. Най-често те забелязват, че растенията не се развиват нормално, имат симптоми на различни дефицити, закърнели са, впоследствие могат да загинат или получават ниски добиви от тях.
Във времената на дигитализация на земеделието не е необходимо да обикаляме всеки квадратен метър на стопанството или да чакаме да получим лоши добиви, за да предприемем крачка в посока набавяне на необходимата информация.
Един от най-бързите начини за установяване, дали културите се развиват равномерно и задоволително е чрез използване на карти с вегетационен индекс (NDVI). Те, заедно с лабораторните анализи, дават бърза и надеждна информация, дали и къде има проблеми с неблагоприятна почвена реакция.
Пример за успешно прилагане на интелигентните решения, които НИК предлага е стопанството на Донев ЕООД. На снимките с вегетационен индекс, налични в платформата за следене на посевите GeoScan, беше забелязана зона със слабо развитие на пшеница. При съпоставяне на NDVI-картите с тези за почвената реакция, се вижда ясна връзка между развитието на растенията и почвената реакция в тази зона.
Какво да правим, ако имаме кисели почви?
При установяване на ниски стойности за рН, следващата стъпка е да се направи допълнителен анализ за варопотребност. Този анализ е от рутинно извършваните в лабораторията на НИК Агро Сървис. Чрез него се определят варовите норми, необходими за корекция на почвената реакция до желаното ниво. Нормите се съобразяват с типа на почвата и варуващите материали, които ще се използват.
При наличие на подходяща техника варуването може да се извърши и с променлива норма. По този начин, подобно на торенето, внасянето на неутрализиращия материал също може да бъде изпълнено с много голяма прецизност.
ПОЛЗИТЕ ОТ ВАРУВАНЕТО СЕ ИЗРАЗЯВАТ В:
✅ Намаляване на токсичното влияние на алуминия и мангана
✅ Подобряване на почвените условия и хранененто на растенията
✅ Осигуряване на калций и магнезий
✅ Увеличаване на количеството на достъпния за растенията фосфор
✅ Намаляване на количествата необходими торове
В ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН ВАРУВАНЕТО ИМА ПОЛОЖИТЕЛЕН ЕФЕКТ ВЪРХУ ПОЛУЧАВАНИТЕ ДОБИВИ.
❗ Първата част на материала, може да откриете тук.
В случай, че имате въпроси – не се колебайте да се свържете с нашите агрономи!