Мембранните помпи имат много важни свойства, които ги правят особено подходящи за използване в селското стопанство при пръскачки. Популярността им е подпомогната и от факта, че на пазара има производители, като COMET, които предлагат мембранни помпи за много и различни марки пръскачки.
В днешната статия екип сервиз и резервни части към НИК обединява 3-те основни предимства на диафрагмените помпи в сравнение с центробежните:
- Отличен капацитет и самозасмукващ напор
- Отлично представяне при работа на сухо
- Отлична устойчивост на корозия и абразия
Какво всъщност представлява мембранната помпа?
Мембранната помпа е тип помпа, която използва редуващи се промени в обема на камерата (разширяване и свиване), за да генерира дисбаланси в налягането между камерата и съседните пространства.
Опитвайки се да компенсира разликата в налягането между две среди, течността естествено се премества от пространството с по-голямо налягане към пространството с по-ниско налягане, което води до движение надолу, покачване и накратко до изпомпване на самата течност.
Разширяването и свиването на обема на камерата, които генерират тези промени в налягането, се получават чрез променливото огъване на диафрагмата.
Диафрагмата е гумен диск, поставен върху буталото, който отделя помпената камера от трансмисионните части и предотвратява контакта на изпомпваната течност с механичните части и смазочното масло.
Благодарение на херметичността, генерирана от диафрагмата и разделянето между изпомпваната течност и камерата с маслена баня, използването на мембранна помпа има три основни предимства.
1. Отличен капацитет и самозасмукващ напор
Мембранната помпа има способността да създава добър вакуум на смукателния тръбопровод. На практика диафрагмата генерира отлично херметично уплътнение и постоянен вакуум на смукателния тръбопровод, което означава, че мембранната помпа може да изпомпва течности от нива, по-ниски от тези, на които се намира (капацитет на напора). Изпомпването от 3 и 3,8 метра е нормално за мембранна помпа. Така може да изпомпва течности от каналите или басейните което е огромна полза при зареждане на резервоари.
В допълнение, мембранната помпа може да работи без необходимост от пълнене на смукателната тръба (за разлика от центробежната помпа), благодарение на факта, че тя може да засмуква въздуха, намиращ се в смукателната тръба по време на стартиране и по този начин елиминира въздуха през захранващата линия (самозасмукващ капацитет).
След отстраняване на целия въздух помпата работи нормално.
2. Отлично представяне при работа на сухо
Благодарение на херметичното разделение между помпената камера и компонентите на трансмисията, смазани в маслена баня, мембранните помпи могат да издържат на разумни периоди на работа на сухо (напр. когато работят в режим на самозасмукване или в случай на прекъсване на смукателния тръбопровод) без негативни последици , като прегряване и блокиране на буталата, които се случват при центробежни помпи, които не могат да работят на сухо.
3. Отлична устойчивост на корозия и абразия
Тъй като няма механични части в пряк контакт с течността (както казахме, диафрагмата създава херметично уплътнение между помпената камера и трансмисионните компоненти), мембранната помпа може да изпомпва течности, които не са перфектно филтрирани с остатъци от твърди частици и пясък (механична устойчивост) и може да се използва с повечето вещества за растителна защита на водна основа, включително когато се смесва с киселини, разтворители, абразивни частици, утайки или каша (устойчивост на корозия).
Свържете се с нашия екип РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ за повече информация относно помпите Comet