Регенеративното земеделие не е новост и в последните години все повече се говори за ролята му в справянето с климатичните промени и подобряването на околната среда. По същество, регенеративното земеделие е всяка форма на земеделие, насочено към възстановяване на почвата и минимизиране на последствията от процесите на деградация.
Дългогодишното прилагане на интензивни практики в земеделието е довело до влошаването на почвата и нейното здраве, до понижаване на плодородие ѝ, както и на естествената й способност устойчиво да поддържа цялата екосистема. В резултат добивите намаляват, а нуждата да се влагат все повече ресурси за производството на храна и фибри непрекъснато нараства.
Здравата почва е сложна екосистема, включваща безброй микроскопични организми, всички работещи в собствените си малки ниши, хранещи се едни с други и ексудати, отделяни от корените на растенията. Цялата система в крайна сметка се захранва от живи растения, като в същото време системата помага на растенията да растат и да се развиват.
Понеже промените се случват бавно е трудно да забележим колко сериозно сме увредили почвите си. Свикнали сме да ги възприемаме такива, каквито са и ни е трудно да си представим, че могат да бъдат по-добри.
Достатъчно е обаче да изкопаете дупка в пасище, за да видите, колко по-различна изглежда тя, в сравнение с почвата от обработваемите полета. Тя е тъмна, ронлива, пълна с живот и има специфичен мирис на здрава почва.
Вече знаем и какво е необходимо да направим – не само за да спрем влошаването на почвеното здраве, но и за да обърнем процеса и да започнем да го подобряваме.
Необходимото да се направи е синтезирано в така наречените пет принципа на регенеративното земеделие:
Минимално механично обезпокояване на почвата
Почвата поддържа сложна мрежа от тунели на червеи, гъбни хифи и лабиринт от микроскопични въздушни джобове, заобиколени от агрегати на почвени частици. Нарушаването на тази мрежа чрез оран или чрез прилагане на големи дози торове и пестициди връща системата назад.
Разберете повече за no-till сеялката Agrisem mBOSS за директна сеитба – ТУК
Поддържане на почвена покривка
Въздействието на дъждовните капки, парещите слънчеви лъчи или замръзването вредят на почвата, като разрушават нейната структура и убиват живота на повърхността и в по-плитките слоеве. Поддържането на покривка от растящи култури или растителни остатъци от отглежданите култури може да предпази почвата и милиардите организми в нея.
Живи корени в почвата
Наличието на живи корени в почвата имат огромно значение за изхранването на микроорганизмите, които са в основата на почвената хранителна мрежа – бактериите и гъбите, които осигуряват храна за протозоите, членестоногите и висшите организми по-нагоре по веригата. Живите корени също така поддържат микоризните гъби и им позволяват да се развиват. Тези симбиотични микроорганизми играят важна роля в храненето на повечето растения, като доставят хранителни вещества и вода за растенията от места в почвата, които корените не могат да достигнат. В замяна, растенията се отплащат като им осигуряват захари.
Разнообразие при сеитбооборота
Идеалният случай е да се осигури разнообразие от култури по едно и също време, както е в природата. Монокултурите не се срещат в природата и почвените организми процъфтяват благодарение на разнообразието. Отглеждането на две култури едновременно, които да се разделят след прибирането им има положителен резултат. Отглеждането на покривни култури помага за защитата на почвата, като в същото време осигуряват и храна за почвените обитатели в периоди, като не отглеждаме основните култури и традиционни почвата се оставя гола.
Включване на тревопасни животни
Изграждането на пасища и включването на животни помага на почвата да отпочине за няколко години, като в същото време тя е защитена с растителна покривка и в нея целогодишно има живи корени. Наличието на животни от своя страна допринася на наторяване на почвата, като се осигурява храна както за растенията, така и за обитателите й. За да ги има всичките ползи обаче е необходимо пасищата да бъдат създадени от миксове от култури, да се подпомогне образуването на плътна покривка, а включването на животните да е с контролирано изпасване.
Регенеративното земеделие помага да се спре влошаването на почвеното здраве и да започне неговото възстановяване. Помага да се намали негативния ефект на ерозията, която ограбва плодородието от полетата ни, допринася за намаляването на вложенията, които са необходими, за да получим достатъчно храна.
Подобряването на здравето на почвата допринася за отглеждането на по-здрави и устойчиви растения. Здравата почва пречиства по-добре водата, която ни е необходима. Здравата почва може да погълне от въздуха и да задържи в себе си голямо количество въглероден диоксид и по този начин да намали негативния ефект върху климата.
За още полезно съдържание се абонирайте за нашия бюлетин!