Използваме бисквитки, за да Ви предоставим определени функционалности и да гарантираме възможно най-доброто потребителско изживяване. Продължавайки да използвате този сайт, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“ съгласно нашата “Политика за поверителност”
НачалоПолезноКоя е най-продаваната торачка в България и защо?
Коя е най-продаваната торачка в България и защо?
Сподели
Най-независимият източник на данни за продажбата на прикачни инвентари на европейско ниво е СЕМА – cema-agri.org. Данните на европейската асоциация на производителите на агротехника (CEMA) ясно сочат, че през 2019г. лидер в категория торачки на българския пазар е норвежкия бранд Kverneland (Exacta ТL GEOSPREAD и Kverneland Exacta CL GEOSPREAD). Данните СЕМА събира директно от своите членове всички водещи производителите на земеделска техника, като всеки е длъжен да подаде бройките, които са доставени до съответния пазар. Това позволява изключителна прозрачност и дава яснота на всеки производител в коя държава какъв пазарен дял имат неговите машини.
Кои са обаче причините за това Kverneland да са най-предпочитаните торачки у нас?
За да бъдем обективни нашият екип събра на едно място фактите, а именно какво всъщност отличава торачките Kverneland. Из многото технически спецификации и детайли, както и с помощта и мнението на фермерите у нас, събрахме за Вас първите 3 технически параметъра, които правят пръскачките изключително прецизни.
Патентованата CenterFlow система за разпръскване на тор
Започвайки с това, че Kverneland притежават патент за техническо изпълнение, а в днешно време патентите са предимно върху интелектуална собственост, ни накара да проверим какво точно прави тази система и какво е предимството ѝ при работа на полето.
Механизъмът на работа на разпръскващият диск се състои от предварително завихряне на тора, като в момента, в който тора стигне до диска и лопатките, той вече се движи и има скорост, което изисква доста по-малко сила от страна на лопатките, за реализирането на например 36 метров полет от една гранула тор. Като резултат се наблюдава по-малко разпрашаване на тора.
Второто предимство на този механизъм е работа в страничен наклон, което пък прави торенето независимо от спецификите на полето – торачката тори еднакво добре и при наклонени терени, защото гранулите попадат винаги на правилното място на лопатките.
При наклонен терен тора винаги попада на правилното място на диска, защото няма свободно падане и четки, които да насочват тора:
ISOBUS управление
В днешно време всеки иска да е назависими, а ISOBUS комуникационният протокол дава точно това – независимост.
ISOBUS не е просто една от „екстрите“ на торачката Kverneland. През далечната 1986 година в центъра на научно-развойна дейност към звеното по мехатроника на Kverneland e поставено началото на ISOBUS комуникациониия протокол. Патентът, който е с период 25 години, е предсрочно освободен от компанията през 2001 година с цел повече компании да имат достъп до него и да го внедряват в своите машини, което е всъщност една от основните причини днес почти всеки бранд да може да предложи ISOBUS свързаност.
Торачките Kverneland са ISOBUS съвместими и AEF сертифицирани, което дава възможност за цялостно управление на функциите от редица терминали и позволява на много фермери у нас да си свържат машините директно към наличния в трактора ISOBUS дисплей, без да правят допълнителни инвестиция в терминал Kverneland, който да е специално за управление на торачката.
Така например фермери като Пламен Владимиров и Борислав Митов, чиито истории сте виждали на нашите страници управляват своите торачки директно от навигационните системи Trimble, с които работят при другите полски операции.
Секционен контрол
Kverneland са първите торачки със секционен контрол. Днес на пръв поглед всяка модерна торачка има опция за секционен контрол, но какво отличава този, който моделите GEOSPREAD притежават?
Техническите параметри, които позволяват между 5 и 15% спестяване от торове са възможност за управление на 54 секции, с ширина по 1 метър всяка. Така преминаването в зоните до линията на окрайчване става доста по-прецизно, отколкото при торачка само с 12 секции, всяка от които от по 3 или 4 метра и спестеното количество тор се увеличава следствие на по-малкото презастъпване.
Устройството на торачката позволява поетапно спиране на всички секции от ляво на дясно и от дясно на ляво, включително преминаване през средата и торене с по-малко от половината работна ширина. Така дори най-малките ъгълчета не остават ненаторени и в същото време презастъпването при тях е сведено до минимум.
Какво още?
До тук преминахме през три от основните фукнции, които дори и да изглеждат базови, правят торачките Kverneland едни от най-предпочитаните машини за торене у нас. Какво още обаче ги прави толкова прецизни, колкото е известно вече на всички? Очаквайте следващите ни издания, за да разберете!
Какво трябва да направим, за да може нашата торачка да разпръсква равномерно гранулирания тор? Отговор на въпроса даваме в новото видео от поредицата ...
Най-активна роля в ограничаването на почвената деградация трябва да имат фермерите. Това е мнението на близо 70% от участниците на провелия се миналат...