Използваме бисквитки, за да Ви предоставим определени функционалности и да гарантираме възможно най-доброто потребителско изживяване. Когато посещавате този сайт, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“ съгласно нашата
“Политика за поверителност”
НачалоПолезноKverneland Pudama – сеитба с точково торовнасяне и резултати от демо полета в България
Kverneland Pudama – сеитба с точково торовнасяне и резултати от демо полета в България
Сподели
По време на най-голямото селскостопанско изложение Агритехника 2023, Kverneland представи резултати от едногодишния си проект – демо сеитби в няколко държави със системата Pudama.
В проекта бяха включени няколко европейски държави, сред които и България.
Системата Pudama е решение, с което се редуцира количеството тор по време на сеитба чрез поставянето му само около семето, а не по цялата дължина. И всичко това без да повлиява върху крайния резултат на добива. На база това точково поставяне се постига минимум 25% спестяване на тор по време на сеитба.
За да докажем, че системата е приложима и в условията в България, през 2023 екипът на НИК проведе проект, който включва няколко етапа – от сеитба с различни норми на торовнасяне, мониторинг развитието на растенията и проследяване на получения добив.
Полето, на което се проведе демо сеитбата е в Североизточна България. Като за да се получи достатъчно добра и релевантна извадка се проведе сеитба както на царевица, така и на слънчоглед.
Поради климатичните промени и условия, сеитба се проведе в началото на май месец.
Сеитбата се извърши със пролетна сеялка Kverneland TFprofi с високоскоростната секция – SX.
Проследяване на развитието на растенията
През целият период на развитие на растенията, екипът ни посещаваше демо полетата с цел проследяване на развитието им.
Важно е да се отбележи, че по време на тяхната фаза на растеж настъпи изключително сух период поради неблагоприятни климатични условия. Измерените валежи за периода са значително под необходимите количества за правилно развитие. Това от своята страна дава отражение и върху крайния добив.
Растенията са в начална фаза на развитие
По време на първоначалната фаза на наблюдение бяха взети млади растения от всяко преминаване на схемата за засаждане.
От снимката и направеното сравнение става ясно, че няма разлика в развитието както на листата, така и на кореновата система. Сравнението е на растения спрямо различното внесено количество тор:
със стандартното унасяне 0%, 50%, 75% и 100%
внесената тор с Pudama: 50% 75% и 100%
Жътва и резултати
С оглед различната дата на засяване на двете полета / това на слънчоглед и това на царевица/ съответно и жътвата се проведе с известен период разлика, но обобщението на данните показа следното:
Слънчоглед
При 11 кг тор лентово поставяне отчетохме добив от 725 кг
Докато използвайки Pudama и торова норма от 7.5 кг реализирахме резултат от 736 кг
Царевица
Те ясно показват, че при използване на 15 кг норма конвенционално торовнасяне – получихме добив от 1246 кг
Докато при 25% по-малко тор, а именно 11 кг тор с технологията Pudama. Получихме 1291 кг
След проведения опит по българските полета, се доказа че със системата Pudama може да се спести минимум 25% тор по време на сеитба.
Оптималното и прецизно внасяне на торове, гарантира влагане на точното количество хранителни вещества за оптималното развитие на културите. Именно рав...
Измина още една година, изпълнена с предизвикателства, успехи и значими събития за сектор земеделие. През 2024 г. ние в НИК отново показахме, че устой...
На 20 ноември в землището на село Сандрово, Русе, НИК проведе третата си поредна полева демонстрация за тази година, която привлече вниманието на десе...