No-till – съкратено oт No-tillage (от англ. „без оран“).
Kонцепцията за земеделие без обработки (или с минимални такива) е много по-стара от конвенционалната. Преди хилядолетия земеделските практики са били зависими от примитивния характер на инструментите или липсата на такива. В съвременния свят движеща сила за прилагане на no-till технологията са икономическите ползи, както и тези за природата.
Земеделски практики за обработка на почвата
Основната почвена обработка при конвенционалното земеделие е оранта. Тя се извършва преди сеитбата на растенията и цели обръщане на горния почвен слой. Ползите от нея са няколко – аериране на орницата, инкорпориране и размесване в дълбочина на торовете, разрохкване на почвата, унищожаване на плевелите, болестите и неприятелите.
Заедно със своите плюсове обаче оранта нанася и доста серизони вреди – създава благоприятни условия за ерозия, тъй като чрез нея се разрушава целостта на почвената покривка, разрушава средата за живот на микроорганизмите и посредством нея във въздуха се освобождава въглерод, който допринася за т. нар. парников ефект (глобално затопляне).
Внедряването на no-till земеделието, заедно с неговите ползи, би довело до решаване на част от посочените проблеми.
Принципи на no-till системата
Минимализиране на обработките
Безоранната технология, за разлика от конвенционалната, се стреми към минимално или нулево обезпокояване на почвата. Накратко – с помощта на специализиран инвентар семената се засяват в току-що направени бразди, след което се притъпкват и покриват. Ефектът е по-малко уплътняване на почвата и по-слабо въздействие върху целостта й (почвената цялост се нарушава се само в зоната, където се полага семето). Друг плюс е, че заедно със семената може да се внесат и торове, които обикновено са с по-ниска норма, тъй като се полагат насочено.
Между сеитбата на различните култури могат да се включват частични или ленточни обработки. Така могат да се подадат по-големи количества тор или да се използват за инкорпориране на растителните остатъци, когато са прекалено много и има опасност да създадат условия за намножаване на патогени и/или неприятели.
Покритие на междуредията
Тъй като при безоранната технология се изключва възможността плевелите да бъдат унищожени механично се налага друго решение. Добър вариант е покриване на междуредията със слама или мулч. По този начин бива потиснато не само развитието на плевелната растителност, а и се задържа влагата в почвата.
Редуване на културите в сеитбообращението
Редуването на селскостопанските култури е позната и много полезна практика не само при безоранната технология. Спазването на сеитбооборот, при който на едно поле се редуват култури със слята повърност, окопни и бобови е особено важно, защото:
- Намалява натиска от плевели, болести и вредители
- Редуцира риска от ерозия на почвата
- Чрез включването на бобовите култури се повишава почвеното плодородие
Как чрез no-till намаляваме уплътняването на почвата?
Честата обработка на почвата води до разрушаване на нейната структура, което намалява способността ѝ да понася движение и товари. Когато земята не се обработва или влизането в полето е сведено до минимум натискът намалява, както и уплътняването.
Как no-till предпазва почвата от ерозия?
При оранта покривният почвен слой бива изместен в дълбочина, като на негово място застава голата почва, извадена от по-дълбокия хоризонт. Поради липсата на растителна покривка и здрава почвена стурктура, този слой бързо бива отнесен от ветровете и водата (особено при стръмни терени).
Чрез прилагането на no-till системата, почвата бива пощадена от постоянните обработки, при което се запазва целостта на повърхностния слой, при което отрицателното действие на ветровете и водата бива сведено до минимум.
Защо no-till технологията намалява парниковия ефект на Земята?
Посредством оранта въглеродът от дълбоките слоеве бива изместен към повърхността на почвата. Освободеният въглерод се превръща в източник на храна за растенията, което е положително. При липса на растителност обаче същият този въглерод се свързва с кислорода от атмосферата, което води до образуване на въглероден диоксид (CO2).
Как no-till помага за запазване на почвеното плодородие?
Чрез no-till земеделието успешно се съхранява плодородието на почвите. Почвената обработка оказва негативно влияние върху баланса на микроорганизмите, които са неразделна част от нея, помага за механичния контрол върху вредителите, но заедно с това унищожава полезните видове.
Допълнителни икономически ползи от безоранната технология:
- Икономия от инвестиции
- Намаляване на количествата на използваните горива в селското стопанство
- По-малко време за работа на полето
- Нужда от по-малко работна ръка
Предизвикателства при no-till технологията
Инвестиция в ново оборудване
Първоначалната инвестиция, нужна за закупуването на ново оборудване може да се окаже предизвикателство по пътя към консервационното земеделие. Като цяло тези пари могат да се възвърнат бързо при по-висок добив, получен при по-ниски разходи за торове, гориво, труд. Чрез продажбата на старото и вече ненужно оборудване също може се направи крачка към целта.
Инвестиране в повече знания
В много случаи хората нямат желание да усвоят нови, по-тясно специализирани, знания и поради тази причина продължават да работят по познатия им начин. В днешно време достъпът до информация е по-лесен отвсякога и съществуват редица платформи, които могат да са в услуга на фермерите.
Вероятност от образуване на водни улеи
Тъй като полето не се изравнява непрекъснато чрез извършването на оран е възможно при дългогодишно прилагане на безоранната технология да се образуват улеи (естествени канавки), където се стича водата. Поддържането на покривни култури, мулчирането и различните посоки на движение в полето са част от мерките, които могат да минимализират проблема.
Употреба на химикали
No-till технологията не се справя добре с наличието на плевели в полето (особено коренищни). Въпреки мерките, които могат да се предприемат в тази посока, като поддържане на растителност в междуредията, използването на хербициди все още остава най-ефективния вариант за борба с нежеланата растителност в блока.
Бъдеще в no-till земеделието
Предвид постоянно изменящия се свят, в който живеем едно е ясно – безоранната система не е панацея, но със сигурност има своето място в бъдещото на земеделието. От една страна ни спестява не малко разходи, а от друга – елиминира отрицателното въздействие на селскостопанските практики върху околната среда.
Комбинирането и редуването на различните технологии е ключът към постигане на устойчиви резултати.
За още полезно съдържание се абонирайте за нашия бюлетин!