Използваме бисквитки, за да Ви предоставим определени функционалности и да гарантираме възможно най-доброто потребителско изживяване. Когато посещавате този сайт, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“ съгласно нашата
“Политика за поверителност”
НачалоПолезноПрецизно пролетно пръскане – какво трябва да знаем
Прецизно пролетно пръскане – какво трябва да знаем
Сподели
С настъпването на пролетта времето се променя динамично на всеки изминал час и скъсява прозорците, в които може да се работи на полето, докато в същото време агротехническите мероприятия, които всеки земеделец е необходимо да извърши се увеличават.
В ситуации като тази ефективността и производителността на всяка операция са от критично значение, като това не трябва да бъде за сметка на прецизността. Това важи в пълна сила за пръскането, затова днес ще споделим с вас какво са ни споделили нашите клиенти и как те се справят с предизвикателствата на полето!
“Как да напръскаме бързо?”
Прочетете повече
“Как да напръскаме ефективно?”
Прочетете повече
“Как да пръскаме оптимално?”
Прочетете повече
“Как да напръскаме бързо?”
Добрите практики в земеделието показват, че бързината при пръскането винаги се отплаща. Тук фермерите споделят, че от ключово значение за бързината е съотношението между отглежданите декари и наличната техника.
“ Стопанството ми е оптималното съотношение между земя и техника. Старая се да имам такъв машинен парк, че когато се наложи пръскане в 3, максимум 4 дни да мога да напръскам площите със съответната култура, тъй като при по-голям период се появява вече и риск за културите” – споделя Румяна Ангелова от гр. Бяла Слатина
“Как да напръскаме ефективно?”
Ефективността при пръскането може да се подсигури по няколко начина, споделя сервизният специалист Цветан Илиянов.
Първият начин е чрез оборудване с GPS навигация и управление, които ще позволят на механизатора да обърне повече внимание върху самото пръскане, а не върху управлението на трактора. С тях освен повишеното внимание върху пръскането идва и възможността за увеличаване на работната скорост.
Вторият начин е чрез използване на интелигентните системи на самата пръскачка, част от които са Boom Guide Control (при пръскачките Kverneland), секционния контрол и възможността за свиване на пръскачката и работа на половин работна ширина, в зони от полето, при които това е нужно.
Чрез системата за контрол на височината на щангите, позната като Boom Guide Control или Norac, се гарантира постоянното следване на динамиката на терена и се осигурява постоянна височина на пръскане и равномерно покритие, които са важни за качественото прилагане на препарата, без значение дали е хербицид, фунгицид или инсектицид.
“Как да пръскаме оптимално?”
Един въпрос, който се появява на дневен ред сега е как да пръскаме само там, където е нужно, а не навсякъде. Дори и да звучи сложно, решението е точно пред нас – при това не само едно, а две!
Първото решение за пръскане в определени зони е с помощта на дрон, с който може да се достигнат и да се третират труднодостъпни зони в самото поле. Пръскането с дрон ви дава възможност да пръскате независимо от метеорологичните условия и без значение от големината на зоната, която искате да третирате, споделя Камен Инджов, продуктов мениджър.
Второто решение е посредством изкуствен интелект и система за селективно пръскане като CarbonBee , която разпознава плевелите на полето, както при предсеитбено пръскане с тотален хербицид, така и при пръскане във вече развит посев. Този тип система може да бъде монтирана на множество модели и марки пръскачки, като за да се достигне ефектът от спестяване до 85% е препоръчително пръскачката да разполага със секционен контрол на всяка дюза, споделя Даниел Николов, продуктов мениджър.
На 6 август, екпът на НИК организира втората си голяма полева демонстрация за летния сезон, която се превърна в център за иновации и обмяна на опит. С...
През последния ден на месец юли в землището на Генерал Тошево, област Добрич, екипът на НИК и земеделци от района проведоха поредната успешна полева ...
НИК представя новите метео станции MeteoHub, които са тяхна разработка и се предлагат в два модела – MeteoHub и MeteoHub Lite. Тези станции предоставя...