Септември месец е и сме на на прага на есенната сеитба.
Намираме се в момент, в който всеки земеделец мисли едновременно за жътвата – кога ще приключи и какви ще са добивите, и за сеитбата – кога да стартира, колко и как да се натори и как да се повиши ефективността.
Сервизният експерт Янко Коев от НИК ни дава отговори на два от най-важните въпроси около есенната сеитба, а именно “колко и как да се натори” и “как да се повиши ефективността на сеитбата”.
Какво количество тор да се вложи и кой е най-ефективния начин ?
Количеството тор за предсеитбеното торене е най-разумно да се определя след провеждане на почвено пробовземане и анализи на почвата за установяване на текущите запаси. Така в почвата се вкарват само нужните хранителни елементи в точното количество, което дава възможност да се спестят излишни разходи.
Най-ефективните начин да се вкара тора зависят от това дали говорим за предсеитбено торене или внасяне на тора, успоредно със сеитбата. При предсеитбеното торене е препоръчително да се тори с прецизна торачка със секционен контрол, което ще гарантира внасяне на тор само в границите на парцела. Ако торът позволява, то може да се извърши и внасяне на течен или гранулиран тор, успоредно със сеитбата с помощта на решенията на Startec.
Как може да се повиши ефективността на есенната сеитба ?
Когато ви предстои сеитба, декарите са много, а прогнозата за времето ви притиска, бързината и производителността на сеитбата са от ключово значение. В такива моменти най-добрият избор е комбинирана сеялка, която може да извърши както подготовка на почвата, така и сеитба с едно минаване, като след това да не е нужно да валирате.
Пример за такъв тип сеялка е 6 метровият модел Kverneland u-drill, който има 5 зони на работа. Машината позволява да се намали значително времето, необходимо за сеитба, благодарение на производителността си и скоростта на работа, която мож да достигне до 18 км\ч.
Възможността за бърза смяна на роторите дава възможност сеялката да бъде използвана за сеитбата на различни култури дори в един и същи ден.
Новост от последните няколко години е и системата за броене на семена BMC, която позволява да се следи броят на вложени в полето семена, както и да се наблюдава в реално време работата на сеялката и да се вземат навременни мерки при запушване на някой от тръбопроводите.
Какво споделят клиентите ни за сеялките Kverneland u-drill ?