По време на есенната сеитба всеки земеделец разчита на изправността на своята есенна сеялка, за да извърши сеитбата качествено и в срок. Добрата подготовка на машината преди и след сезона са от ключово значение за изправността на всеки един прикачен инвентар.
Тази седмица в поредицата ни „Сервизният екип на НИК съветва“ сервизният ни специалист Цветан Илиянов ни разкаже как в 3 стъпки да направите оглед и проверка на вашата сеялка след като се приключили с есенната сеитба.
Стъпка 1
Първата стъпка от подготовката на машината за зимата след работа е почистването. Започнете с изчистването на изсяващите апарати. То трябва да се направи както отвън с цел премахване на заседнали количества почва, така и отвътре, за да се премахнат останалите семена.
Втората част от почистването е насочена към бункера за семена, който трябва да бъде изпразнен и почистен.
“След като сте приключили с почистването на механичните части на есенната сеялка, е добре да проверите и почистите електрическите компоненти – това са всички сензори и датчици по сеялката”, обясни Цветан Илиянов.
Стъпка 2
Втората стъпка при подготвянето на една есенна сеялка за прибиране в склада е проверката за механични провреди и износваемите елементи. Целта е да се подсигурите на време с резервни части на изгодна цена, за да гарантирате техническа изправност на прикачния инвентар за следващата сеитба.
Най-ефективният начин е като направите списък и извършите проверката на есенната сеялка по него. Така ще сте сигурни, че сте записали всички необходими резервни части за есенната ви сеялка с точните им размери и партидни номера, за да се улесните при поръчката.
Ако работите с комбинирана сеялка, то е добре да прегледате и другите секции на прикачния инвентар и да проверите за износване на дисковете и палците в следствие на интензивния сезон.
Забележка: Не пропускайте да обърнете внимание на гумираните елемнти по вашата есенна сеялка, тъй като те също могат да се амортизират с времето и с продължителното използване.
Стъпка 3
Треатата стъпка, но не и на последно място по важност, е правилното съхранение на бързите връзки и гресиране на всички препоръчани зони от производителя. Така си гарантирате по-дълъг експлоатационен живот на елементите.
След като сте извършили проверката на инвентара може да го приберете на определенето за зимуване място във вашето стопанство. Добра практика при голяма част от нашите клиенти е машините да се съхраняват в покрити или изцяло затворени площи, като така те се запазват от влиянието на суровите атмосферни условия през зимата.
Това бяха трите най-важни стъпки за проверка на есенна сеялка след края на сеитбата, които нашият сервизен специалист Цветан Илиянов сподели.
Ако имате нужда от по-детайлна проверка на машината след края на сеитбата винаги може да разчитате на сервизният екип на НИК, който може да дойде и да ви съдейства за детайлен технически оглед и оценка на състоянието на машината ви след сезона, съпроводени със списък с препоръки за подмяна на резервни части и поддръжка на машината.