2020 г. се оказа изключително трудна за земеделските стопани. Сушата донесе със себе си нови предизвикателства, с които фермерите трябваше да се справят. В тежките и трудни условия се оказа, че no-till технологиите могат да преборят изпитанията на тазгодишната кампания.
Този път сервизните специалисти на НИК съветват как земеделците могат да обновят своята пролетна сеялка, така че да постигнат по-висока производителност при no-till за предстоящата пролетна кампания. Решенията са подходящи за обновяване на различни видове сеялки, като може да бъдат направени на един път или да се надграждат в последствие, спрямо нуждите и промяната в технологията от година към година.
Засягайки темата за no-till технологиите и прецизната пролетна сеитба, няма как да не започнем с решенията на американската компания Precision Planting.
“Технологиите на Precision Planting могат да бъдат внедрени при голяма част от пролетните сеялки. Благодарение на този американски бранд, земеделците могат да дооборудват машините си, така че те да работят с по-висока скорост, като в същото време да повишат параметрите на сеитбата и да я направят по-качествена”, обяснява Павел Калоянов – част от сервизния екип на НИК.
Кои са модулите на Precision Planting, които мога да променят коренно резултатите от пролетната сеитба и как точно?
DeltaForce позволява следене на приложения натиск върху почвата на всяка една от секциите на сеялката
Как работи DeltaForce?
На всяка секция се монтира датчик за следене на теглото на сеялката и хидравличен цилиндър, който прилага (ако е необходимо ) допълнителен натиск. Целта е да се постигне желаната дълбочина на засяване. Различното при този цилиндър е, че не само прилага натиск, но може да повдига секцията, ако е необходимо.
“Ако пък условията на почвата са леки и собственото тегло на секцията е в излишък, датчика за натиск го отчита и цилиндърът повдига секцията. По този начин независимо от разнообразието на почвените условия на полето се постига еднаква дълбочина на сеитба и семената имат еднакви условия за първоначално развитие”, обясни Павел Калоянов.
SpeedTube – по-висока скорост на сеитбата дори и при No-Till
Какво е SpeedTube?
SpeedTube представлява елеватор за семената. Благодарение на системата се елиминира гравитачната сеитба, което позволява и самата операция да се извършва с по-висока скорост дори при лоши условия.
Furrow Force – умно управление на натиска на притъпкващия модул на секцията
Какво е Furrow Force?
FurrowForce е нова система в портфолиото на Precision Planting. Тя помага при затварянето на сеитбения ред, подобно на DeltaForce – независимо от почвените условия.
Системата е оборудвана с датчик за следене на натиска и въздушна възглавница за управление на натиска на притъпкващия модул на секцията. Управлението е автоматично посредством контролен модул и е независимо за всяка секция.
Как може да преминем към качествена no-till сеитба с малко разходи?
Освен с решенията на Precision Planting, при желание за преминаване към no-till, фермерите e добре да разгледат възможностите, които предлага американския производител Yetter. Колтерите, които компанията произвежда са универсални и могат да се монтират на множество модели сеялки.
“Най-често комбинираме Yetter колтерите с чистачи за растителните остатъци. Колтерът представлява диск, който срязва повърхностния почвен слой като по този начин се изисква по-малко усилие на отварящите дискове да достигнат желаната дълбочина на засяване. Монтираме ги на всяка секция на сеялката”, обясни Павел Калоянов.
Колтерът, заедно с чистач за растителни остатъци, е добра комбинация за изсяваща секция с по-малко натиск, гарантирайки чист ред, без растителни остатъци, в който да се поставят семената.
“Друга възможност при Yetter, която дава отлични резултати на полето, е колтерите да се комбинират с CleanSweep на Precision Planting, чрез който се настройва натиска на чистачите”, каза още сервизният специалист.
От опитът на Павел в България се откроява едно решение, което се представя добре, а именно затварящите шиповидни колела Yetter. Те служат еднакво добре за затваряне на реда при сухи и влажни почвени условия.
Имате въпроси? Сервизните специалисти на НИК са на Ваше разположение!