Оптималното и прецизно внасяне на торове, гарантира влагане на точното количество хранителни вещества за оптималното развитие на културите. Именно равномерното разпределение на торовете дава спокойствие и сигурност на земеделците за предстоящата кампания.
За да изпълни торачката своите важни задължения обаче, нейното техническо състояние трябва да бъде добре проверено. Тази навременна проверка ще гарантира изправността на машината и нейната готовност за последващото прецизно торене на пълни обороти.
Как правилно да проверим своята торачка?
Сервизният специалист на НИК Цветан Илиянов представя няколко препоръчителни стъпки за подготовка на торачката.
Цветан Илиянов: Винаги съхранявайте щателно измита своята машина! Не забравяйте да проверите и дали бункерът е празен и почистен!
4 лесни стъпки за проверка на торачката
След като земеделците са се уверили в това, че тяхната машина е добре почистена, следва оглед на някои от нейните части. Винаги проверявайте и обслужвайте торачката при изгасен трактор!
Стъпка 1: Проверете за корозия по шасито на торачката
“Част от огледа е и проверката на износващите елементи, а именно лопатките на машината. Тук е необходимо да проверите дали те имат износване и дали са монтирани правилно. Ако се наложи подмяна на лопатките, е много важно фермерите да са наясно какви лопатки ще са им нужни, т.е на какъв захват ще се работи с машината през следващият сезон”, съветва Цветан Илиянов.
Друга препоръчителна стъпка е и проверката на силоотводния вал и неговия предпазител. Важно е да видите в какво състояние са частите и да ги подмените при нужда.
Стъпка 2: Проверете съединителите на левия и десния редуктор
“Това може да се провери след като отворите ревизионните отвори на машината и размърдате ръчно някой от редукторите. Съветваме ви да проверите и нивото на маслото в редукторите, като долеете при необходимост”, уверява Цветан Илиянов.
Стъпка 3: Гресиране
Гресирането е нужно да се прави и по време на сезон. Торачката има няколко важни зони за гресиране:
- Ляв и десен разпръскващ механизъм;
- Актуаторите на машината (2 или 4 на бр.);
- Кардана (гресиране на защитната муфа и карета).
Стъпка 4: Препоръчително е да направите оглед на уреда за окрайчване на парцела (ExactLine) – проверете дали е регулиран правилно и повдига ли се до крайно положение.
Тази проверка е нужна, за да постигнем максимално добро разпръскване по границата на парцела.
След цялостния оглед и проверка на всички изброени детайли по торачката, можете да бъдете сигурни, че вашата прецизна торачка, е напълно готова за следващото торене.
Бонус съвет: Торовете са агресивни и могат да причинят силна корозия по вашата торачка. Съветваме ви да използвате спрей “зимна защита” от Kverneland, за да защитите всички метални части и електрони сензори от корозия. Специално разработеното зимно покритие ще гарантира безпроблемна работа на вашата торачка.