Strip-till решението на Kverneland Kultistrip се е доказало вече из различни стопанства в цяла Европа. От тежките глинести почви в Обединеното Кралство, до леките песъчливи почви в Унгрария, фермерите са впечатлени от доброто представяне на инвентара. Изключение не прави и България, където машината се е доказала със своята висока издръжливост и възможност за справяне дори с по-тежките почвени условия и нас.
Благодарение на специалната подредба на работните органи и зони на работа (общо 6) култиваторът Kultistrip осигурява отлично оформени ивици при висока работна скорост. Това дава възможност на strip-till култиваторите да реализират голяма дневна производителност, поддържайки качество на strip-till обработката.
Как се постига по-голямо спестяване на ресурси при този тип обработка ?
На първо място спестяването при strip-till технологията идва от редуциране на броя обработки за подготовка на почвата за сеитба в интервала между жътвата и самата сеитба. Така с едно влизане в реда се осъществява частитчна обработка на почвата само в линиите, в които ще се сее, а останалата част от почвата остава необработена, което запазва както влагата в годините, в които тя липсва, така и спомага за повишаване на температурата и благоприятства развитието на посевите. По-малкото влизания в полето редуцират освен трафика и преъплъняването на почвата, така и разходите за гориво от високоенергоемките почвообработващи практики. Фермерите у нас споделят, че само с тази практика успяват да намалят с до 40% разходите си за отглеждането на културата (например Кирил Жендов).
Възможността за внасяне на различни видове тор (течен, оборски или гранулиран), заедно с обработката на линиите превръща strip-till култиватора Kverneland Kultistrip в средство, с което може да спестите до 40% от разходите си за отглеждане на културата. В същото време този инвентар позволява на земеделците по цял свят да използват алтернативен и много по-ефективен метод за внасяне на тор в полето.

Земеделецът Александър Димитров от Русенско споделя, че прилагайки strip-till технологията в комбинация с комбинираната агрономска услуга AgroBalance му позволява да промени начина на торене в стопанството си като елиминира традиционното торене и го замени с торене в реда, като така той реализира спестяване в порядъка на 40-45% само от торове. Повече за опитът на Александър Димитров може да прочетете тук.
Какви размери и разновидности на strip-till култиваторите съществуват ?
Култиваторите Kverneland изначално се предлагат с твърди рами в работни ширини 3м, 4.5м и 6м с възможност за междуредово разстояние от 45 до 80 см, а в някои случаи и по-голямо при специални запитвания от страна на фермерите. Конфигурациите са стандартно от 4 до 12 реда, но са възможни конфигурации и с нечетен брой секции в зависимост от желаното междуредие между работните редове.
През 2016 година Kverneland разработва и гамата сгъваеми strip-till култиватори, с които транспорта между полетата става по-бърз и по-безопасен. Моделите 4500F и 6000F притежават съответно 4.5 и 6 метра работна ширина с аналогични на стандартните модели възможности за брой работни органи, както и междуредия. Често срещаните комбинации са 6 или 8 реда при царевица и 9 или 12 реда при култури като захарното цвекло.
Сгъваемите модели постигат транспортна ширина по 3 метра без допълнителна работа по редовете преди самия транспорт. С цел осигуряване на безопасен транспорт дори и при високи скорости, сгъваемите крила притежават хиравлично блокиране, а паралелограмите на реда се блокират ръчно.
Колко надеждни са култиваторите Kverneland Kultistrip?
Рамата на култиваторите е с много здрав дизайн, който позволява работа в тежки условия и при висока теглителна сила. От една страна, благодарение на компактния дизайн на самата рама и на реда, силата, която се изисква за повдигане е много малка в сравнение с цялостното тегло на машината.