Торите ли ефективно с фосфор – част 1
Скъпо струващите торове накараха редица стопанства да се насочат към технологии, даващи им възможност за намаляване на разходите. Що се отнася до приложението на фосфор обаче, доколко всяка една от тях е достатъчно ефективна?
Тъй като ние от НИК разбираме от хранене на растенията, решихме да обобщим предимствата и недостатъците на най-широко прилаганите методи за торовнасяне – площно, насочено и по време на сеитбата.
В първата част на темата ще се спрем върху поведението на фосфора в почвата. Така по-лесно ще можем да си представим какво се случва с тора при различните варианти на внасяне.
ФОСФОРЪТ
Усвоимият за растенията фосфор се придвижва към корените посредством дифузията. Дифузията е процес, при който йоните на веществата се преместват от зона с висока концентрация към такaва с ниска. Скоростта ѝ зависи от действието на някои фактори, сред които механичния състав на почвата, съдържанието на вода, pH на разтвора, уплътняването и температурата. По правило дифузията е по-висока в почви, съдържащи по-голям процент глина и достъпна вода, с pH между 5 и 6, добре аерирани и при температура над 20°С. Разстоянието между двете зони също има значение – колкото е по-голямо, толкова повече време е необходимо за придвижването на йоните. И още – културите с фина коренова система привличат по-силно фосфора, което улеснява тяхното хранене с елемента.
От казаното до тук може да заключим следното:
Фосфорните йони, намиращи се в почвата, са трудноподвижни. Следователно мястото, в което разполагаме тора спрямо корените на растението, е ключов фактор за ефективното му усвояването от културата.
Следете страницата на НИК за продължението на материала, в което ще сравним отделните варианти за торовнасяне.
Ако искате да разберете повече по темата и имате въпроси, може да се свържете с нашите агрономи.