Торите ли ефективно с фосфор – част 2
В първата част на темата разгледахме механизма, чрез който фосфорните йони в почвата се придвижват по посока на растителните корени. Може да я достъпите тук.
И както ви обещахме – в продължението на материала ще сравним най-разпространените начини за внасяне на фосфор.
ПЛОЩНО ТОРЕНЕ
Приложението на тора става чрез разпръскването му върху почвената повърхност. Това е най-лесният за изпълнение метод, подходящ е за внасяне на високи норми и позволява техниката да се придвижва с висока скорост. Обикновено разхвърлянето на тора е последвано от оран или друг вид обработка. Чрез нея той бива разпределен равномерно в полето и доставен по-близо до корените на растенията. Инкорпорирането му има още една полза – бива предпазен от потенциални загуби, причинени от факторите на външната среда.
Недостатък на технологията е, че при размесването на продукта и почвата се създава контакт между двете, с което опасността от фиксиране на фосфорните йоните се увеличава. По тази причина при определени условия (като силно кисело или алкално pH), извършването на площно торене трябва да се избягва.
НАСОЧЕНО ТОРЕНЕ
Внасянето на фосфорния тор става в тясна лента в почвата. За разлика от площното, насоченото торене може да се извърши както преди, така и по време на сеитбата. Спрямо инвентара, с който разполагаме, продуктът може да бъде разположен съвсем плитко (2-4 см) или на по-голяма дълбочина (от 5 до 15 см) в профила. Спецификата на технологията позволява да редуцираме нормите, с което често се постига ефект на спестяване.
Минус при насоченото торене е опасността от натрупване на висок фосфорен фон в повърхностния почвен слой. Такъв риск съществува най-вече при многогодишно прилагане на технологията в комбинация с минимални обработки. Това предразполага корените на растенията да се развиват само в повърхностната зона. Оставайки плитко разположени, в летните жеги и при липсва на повърхностна влага, културите са силно уязвими на сушата.
Вариант на насочено торене е внасянето на стартерен тор по време на сеитбата. Гранулата може да бъде разположена встрани, под или в директен контакт със семето. Дори при висок запас на фосфор в почвата се отчитат положителни резултати от приложението на тор при засяването. Това се дължи на факта, че хранителните вещества са доставени в непосредсвена близост до корените на културата, което е особено важно при наличие на стресови условия в периода на поникване на растенията.
Като заключение може да кажем, че няма правилна или грешна технология за внасяне на фосфора в почвата. Сред факторите, определящи избора на такава са системата на почвообработка и вида на инвентара, с който разполагаме в стопанството. Едно обаче е сигурно – взимането на работещо решение не е възможно без следене на показателя в почвата.
Лабораторията на НИК Агро Сървис е сертифицирана в извършването на почвени анализи, а нашите агрономи ще ви помогнат да изградите най-добрата стратегия за ефективно торене.
Ако искате да разберете повече по темата и имате въпроси, може да се свържете с нашите агрономи.