Данните за добива са сред най-важната информация, която фермерите днес следят. Тя им позволява да преценят дали приложението на метериали с променлива норма се отплаща или е по-добре да заложат на плоската норма. А опитните земеделци знаят, че колкото по-детайлно следят данните за добива – по парцели, по култури, по зони с различна продуктивност – толкова по-големи възможности им предоставя тази информация.
Обикновено по време на сезона фермерите използват картирането на добива за няколко цели, сред които:
- Застраховане на културите;
- Планиране на превоза на реколтата;
- Плниране на необходимите ресурси около жътвата и необходим капацитет за съхранение на реколтата’
- Финансово планиране, подготовка на бюджет и изчисляване на финансовия резултат
В тази статия искаме да ви покажем три начина да повишите ефективността на стопанството си чрез детайлно картиране на добива.
- Оптимизирайте разходите си за торене
Системите за картиране на добива, като технологията Trimble Yield Monitoring например, ви позволяват да следите в реално време резултатите от жътвата, като ясно може да забележите зони с по-висок и зони с по-нисък добив. Веднага след жътвата в слабите зони може да бъде извършено почвено пробовземане, за да се установи от какви хранителни вещества се нуждае почвата и да се изготвят карти с променлива норма на торене.
Торенето на правилното място с правилното количество води и до оптимизиране на разходите за вложени материали и по-високи резултати, които може да проследите чрез картите на добива през следващия сезон. Разбира се, изравняването на добива в полето е процес, който може да отнеме няколко години, затова и специалистите агрономи препоръчват използването на абонаменти планове за почвено и растително пробовземане, анализи и препоръки за поне 4 последователни години. Едно такова решение е комплексната услуга AgroBalance, която освен пробовземане и анализи, включва и изготвяне на препоръки за торене и карти за приложение с променлива норма.
- Проверете дали торите където и колкото е необходимо
Една от основните цели на торенето с променлива норма е да подсигури, че ще подхранвате само тези зони от полето, които наистина се нуждаят от хранителни вещества и то с точното количество, така че да постигнете желаните резултати без да вредите на културите и околната среда. Картирането на добива може много ясно да ви покаже дали тази цел е постигната като сравните данните от предходните години.
Детайлното следене на данните по парцели, култури и зони ще ви позволи да извършвате много по-точни сравнения и анализи на данните. Освен това може да заложите на програми за сателитно сканиране на посевите – като GeoSCAN, които ще позволят да проследите развитието на културите по време на вегетация и да прецените дали наличието на проблемни зони в полето не се дължи на неблагоприятни климатични условия, наводняване или засушаване, вредители и други
- Планирайте, планирайте, планирайте
Една от най-полезните функции на системите за картиране на добива като Trimble Yield Monitoring е че ви дава възможност да планирате много аспекти от работата в стопанството. Както вече споменахме, данните за добива по зони, ще ви помогнат да установите къде е необходимо на торите, а с почвени проби и анализи ще разберете какво количество и от кои хранителни елементи да приложите.
Благодарение на данните за продуктивността по сортове, може да прецените на кои от тях искате да заложите и за следващия сезон и да подобрявате избора си на семена, спрямо данните от предходните години.
Информацията може да допринесе и за по-ефективното организиране на процесите преди, повреме и след жътва, което отново сестява не само време, но и ресурси.
Наличието на детайна информация носи множество ползи за фермерите, но е важно данните не само да се събират, но и да се използват правилно. Попитайте своя търговски представител на НИК как системите за картиране на добива могат да бъдат полезни за повишаване на ефективността на Вашето стопанство!