Неравномерното разпределение на валежите в нашата страна както в годишен разрез, така и по райони обуславя необходимостта от използване на напояване. У нас предимно се напояват царевица и зеленчуци. Повечето от зеленчуковите култури разполагат основната част от кореновата система повърхностно (на дълбочина 15-40 см) и имат сравнително висок коефициент на транспирация. Поради това имат съответно високи изисквания към водния режим на почвата и въздуха. С поливния режим се поддържа растежът, стимулира се максимално цветообразуване и едновременно зреене на плодовете. Царевицата от своя страна също е култура изискваща определено количество вода за правилното си развитие в отделните си фази. Тя силно реагира на напояването, като може да увеличи добива си до 400% при равни други условия.
Пивотните системи използват дъждуване за напояване, като поливната вода се изразходва по-икономично, поливките се извършват по-често със значително по – малка поливната норма – например за царевица до 40 м3 на декар, докато при гравитачното напояване поливната норма е 60-80 до 100 м3 на декар. Общият разход на вода за един вегетационен период на една култура при дъждуването се намалява с 35 до 40%. Използването на по-малки поливни норми при дъждуването е голямо предимство, тъй като може да се напояват и почви с високо ниво на подпочвените води, които са склонни към заблатяване и засоляване при други начини на напояване. Чрез пивотните системи се подобрява и микроклиматът около културите – повишава се въздушната влажност на приземния пласт, измиват се листата от полепналия по тях прах, водните капки се насищат с кислород и азот, който отнасят в почвата. Поради всички тези причини растенията увеличават интензивността на фотосинтезата.
Опитно е установено, че при равни други условия при поливането чрез дъждуване добивите се увеличават с 25-30%.
За оптимално напояване и постигане на максимални добиви следва да се изготви схема за напояване в зависимост от почвено – климатичните условия на района и фазите на рзвитие на земеделската култура. Затова се налага времето за поливка да се определя конкретно, като се проследяват степента на изсушаването на почвата и състоянието на културите. Поливките трябва да се извършват в онзи момент, когато влажността в почвата е недостатъчна и растенията започват да страдат за вода. Ако се провеждат по-често, изразходват се излишно големи количества вода, с което се оскъпява производството и може да се влошат физичните свойства на почвата – да се получи заблатяване, засоляване и т.н. Обратно, ако се извършват, по-рядко, почвата се пресушава, а това става за сметка на добивите.
Влиянието на дъждуването върху културите зависи много и от това, дали се провежда през дневните или през вечерните часове от денонощието. Установено е, че при дъждуването, проведено след залез до изгрев слънце, при някои култури се увеличават добивите повече в сравнение с дъждуването през деня. Това се дължи на по-слабото изпарение на поливната вода, по-тихите безветрени вечерни часове и някои физиологични особености на земеделските култури.
Конструкцията на пивотните системи от поцинковани метални тръби позволява и внасянето на минерални торове, разтворени в поливната вода. Те се разпределят равномерно в поливната площ в лесноусвоима форма за растенията.
Как да контролираме разпределението на вода с пивотните системи?
В зависимост от фазата на развитие на културата и влагата в почвата е необходимо да се подаде определено количество вода. Тази желана поливна норма се подава чрез промяна скоростта на движение на пивота. Допълнителната системата за разпределение на вода VRI на пивотните системи Valley позволява да подаваме и различно количество вода в определени сектори или зони от поливната площ. Системата VRI е идеална за полета с различен тип почва и варираща топография. Могат да се задават сектори с различна скорост на движение на всеки 2 градуса или да се създадат до 180 сектора с различна поливна норма. Също така могат да бъдат създадени до 5000 управляеми зони, където разпръсквачите се включват и изключват чрез клапани за управление на напояването в мокри или други участъци, където няма необходимост от напояване.
Разпределението на вода може да се контролира и отдалечено чрез продукта TrackNet на Valley. Този продукт Ви дава възможност и да включвате или изключвате Вашата пивотна система, да променяте посоката на движение, поливната норма, работата на крайния разпръсквач, инжекторна помпа за внасяне на торове, контрол на VRI система за разпределението на вода. Чрез TrackNet по всяко време наблюдавате местоположението на Вашата пивотна машина с възможност да контролирате нейната работа чрез Вашия телефон или компютър. По този начин не е необходимо ходене до вашия пивот или обаждане до Вашите служите, за да стартирате или промените неговата работа. Всичко това ще Ви даде възможност за увеличение на добивите, намаление на разходи за гориво и обслужващи работници, отпадане необходимостта от ежедневно ходене на полето – всичко това води до увеличение на приходите и повече свободно време за концентриране над други дейности или почивка.
Окрупняването и обработването на все по – голeми масиви земеделска земя правят още по – желано, рентабилно и лесно за обслужване използването на пивотните системи за напояване.