Защо е важно да знаем какъв е механичният състав на почвата?

Механичният състав отразява количественото съотношение на различните по големина фракции (глина, пясък и прах) в твърдата фаза на почвата. Има ключова роля в процеса на нейното развитие и определя основните ѝ свойства – водно-въздушни, химични, физико-механични, топлинни и технологични.
Когато говорим за механичния състав и връзката му с качествата на почвата, може да обособим следните точки:
📍Леките почви се отличават с по-добра водопропускливост, за разлика от тежките, които се характеризират с висок капацитет за задържане на вода.
📍Песъкливите почви са добре аерирани, което благоприятства растежа и развитието на корените. Високият процент на прах и глина води до запълвне на порите, с което количеството на достъпния кислород силно намалява.
📍Глинестите почви са податливи на ерозия в по-голяма степен, спрямо песъкливите. Подобни почви се отличават по-неблагоприятни физични, химични и биологични показатели.
📍Процесите на минерализация протичат с по-голяма скорост в леките почви. Това се обяснява с наличието на повече кислород в тях.
📍Катионно обменния капацитет на почвата (СЕС) се увеличава с нарастване на процента на глина и органика.
📍Действието на варовите материали (използвани с цел коригиране на кисело pH), в голяма степен, се определя от съдържанието на глина в почвата.
📍При силен дъжд почвите, които съдържат повече прах, се уплътняват и сбиват. Едрите, твърди буци, получени при обработката им, влошават водно-физичните свойства на почвата.
📍Песъкливите почви се затоплят много по-бързо в сравнение с глинестите.
📍Леките почви се характеризират с по-слабо ниво на съпротивление при обработка, за разлика от тежките, които имат по-голяма пластичност и лепливост.
📍Съдържанието на по-висок процент глина обуславя способността на почвата да задържа хранителните вещества, докато наличието на повече пясък улеснява измиването им.
От казаното до тук може да заключим, че познаването на механичния състав е изключително важно в процеса на взимане на решения в стопанството. Мероприятия като торене, обработка на почвата и поливане трябва да бъдат съобразени с типа на почвата особено предвид факта, че с течение на времето този показател остава относително постоянен.
Мерки, с положителен ефект върху развитието на растенията, в условията на по-тежки или леки почви:
✅Внасяне на органични материали в почвата
✅Осигуряване на благоприятна среда за живот на микроорганизмите
✅Смекчаване на неблагоприятното въздействие на метеорологичните условия
✅Отглеждане на подходящи култури, спрямо типа почва
Важно е да се има предвид, че създаването на добра физическа среда, характерна за здравите почви, изисква време, внимание и грижи.
Ако искате да разберете повече или да направите анализ на механичния състав на вашата почва, може да се свържете с акредитираната лаборатория на
НИК Агро Сървис или да се обърнете към нашите агрономи!